Alevilik ayrı bir din mi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, 23 Nisan münasebetiyle çocuklara dağıttığı kutulardan çıkan kitapta aleviliğin İslamiyetten ayrı bir din gibi gösterilmesi tepkiye neden oldu

Alevilik ayrı bir din mi?

CiddiGazete- Sosyal medya kullanıcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda dağıttığı kitapçıktaki karikatürü tartışmaya başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı evde geçirmek zorunda olan çocuklar için 100 bin hediye koli hazırladı. İBB’ye başvuran ve evlerinde internet erişimi bulunmayan çocuklara bugün bu setler dağıtıldı. Kolilerin içerisinde çocuklar için hikâye kitabı, eğitici oyunlar olduğu belirtildi.

Ancak bu kolinin içerisinde yer alan "Cumhuriyet ve Demokrasi" isimli kitapçık tartışma konusu oldu. 23 Nisan temasını içerdiği söylenen kitapçıktaki bazı çizimler ve içerik dikkati çekti.

Kitapçığın "Din ve Vicdan Özgürlüğü" başlıklı sayfasında, din adamlarının görsellerine yer verildi. Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamlarının yanına, "Alevi dedesi" de ilave edilerek, alevilik ayrı bir dinmiş gibi gösterildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 12:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
cemil bayramoğlu
cemil bayramoğlu - 13 ay Önce

bu dağıtılan kitapçiğın şimdiki ist bld yönetimi döneminde olduğunu düşünmüyorum şayet bu yönetim döneminde basılıp dağıtıldıysa şidet le protosto edeyorum esefle kınıyorum.

Behçet Nacar
Behçet Nacar @cemil bayramoğlu - 13 ay Önce

Dayı haberde bugün yazıyor. geçen yıldan kitap mı kalır. Bunlar ne anlar dinden diyanetten... böyle idarece edeceniz artık. Mal bu.

Doğrusu
Doğrusu - 13 ay Önce

Bu tarihe ve bir topluma ihanettir,

Bir Düşünür
Bir Düşünür - 13 ay Önce

Bu adamlara sormak lazım. Her dinin bir peygamberi var, alevilik ayrı bir din ise peygamberi kimdir acaba?

Mennan Özdemir
Mennan Özdemir - 13 ay Önce

Ayrıca hahamın sandalyesi altında Arapça ve bariz şekilde okunabilen Allah yazısı konulmuştur. Yapana yaptırana ve dağıttırana lanet olsun