Almanya'ya 2 milyon maske!

Türkiye, Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ne iki milyon maske gönderdi. Alman medyası, Almanya'nın maske yardımının gizli kalmasını istediğini öne sürdü

Almanya'ya 2 milyon maske!

CiddiGazete- Alman kamu yayıncılık kurumu ARD’nin Türkiye muhabirinin imzasıyla Tagesschau internet portalında yer alan haberde, Türkiye'nin Kuzey Ren Vestfalya eyaletine 2 milyon koruyucu maske gönderdiği belirtildi. Ancak Tagesschau, maske yardımın kabul edilip edilmemesi konusunda Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet ile Dışişleri Bakanı Heiko Maas arasında tartışma yaşandığını ileri sürdü. Söz konusu haberde Maas’ın, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri sebebiyle yardıma dair kaygıları olduğu dile getirildi. Tagesschau, Türk hükümetine yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Alman tarafının Ankara'dan yardımın gizli kalmasını istediğini savundu.

EYALET YETKİLİLERİ HABERİ DOĞRULADI

DW Türkçe'nin ulaştığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti yetkilileri, Türkiye’den Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ne 2 milyon maskenin gönderildiğini onayladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Hannoversche Allgemeine Zeitung Gazetesi'nde yer alan başka bir haberde ise Hannover'e Türkiye'den 40 bin maske gönderilmek istendiği ancak bölgedeki protestolardan sonra bunun iptal edildiği iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 21:20
YORUM EKLE