Antalya'da korkutan deprem

Antalya açıklarında 5.2 büyüklüğünde deprem oldu

Antalya'da korkutan deprem

CiddiGazete- AFAD, saat 15.44'te Antalya'nın Gazipaşa ilçesi açıklarında 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Kandilli ise depremin büyüklüğünü 5,4 ve Alanya açıkları olarak duyurdu.

ANTALYA VALİSİ YAZICI: OLUMSUZ BİR DURUM YOKTUR

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Gelen ilk bilgilere göre olumsuz bir durum yoktur. İsteyenler evlerinin önüne çıkabilirler" açıklamasında bulundu.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Gazipaşa ilçesi açıklarında meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır" denildi.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: EKİPLER TEYAKKUZDA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Antalya açıklarında meydana gelen depremde can ve mal kaybı konusunda hiçbir ihbar gelmediği belirtiliyor, tüm ekiplerimizin teyakkuzda olduğu bilgisiyle hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

UZMANLAR DEPREMİ DEĞERLENDİRDİ

Depreme ilişkin Haber Global canlı yayınında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şerif Barış, "Sisam depreminin artçıları bir sene sürecek dedim ben. Bu Akdeniz'deki deprem bambaşka bir tektonik kuşakta. İzmir'le hiç alakası yok. Bu bambaşka bir fay zonu. Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki, Siirt'teki deprem İzmir'i tetikler, İzmir'deki deprem Antalya'yı tetikler. Sismolojide böyle bir mekanizma henüz bilimsel olarak ispatlanmadı. 5.2'lik deprem normalde Türkiye'de her yıl 7-8 tane olur" dedi.

"SİSMİK OLARAK ÇOK AKTİF BİR BÖLGE"

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise "Burası farklı bir fay sistemine bağlı olarak depremlerin olduğu bir bölge. Afrika Levhası ile Anadolu Levhası arasındaki dalma batma zonu çevresindeki bir takım faylar. Anadolu'nun diğer depremlerine göre derinliğinin daha fazla olması bu yüzden. Çünkü burası bir levha sınırı. Deniz içinde olmuş olması hasar yapıcı özelliğini azaltmakta. Depremin büyüklüğü de zaten çok fazla değil. Küçük bir deprem. Fethiye-Burdur fayının devamı Akdeniz'in içine doğru, hendek dediğimiz çarpışma hattında fay sistemlerine bağlı olarak oluşuyor bu depremler. Bu tür depremler doğal depremler. Tarihsel dönemlerde Kıbrıs'ta 8 civarında depremler olduğunu görüyoruz. Sismik olarak çok aktif bir bölge. Burası tehlikenin çok düşük olduğu bir bölge değil" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 10:28
YORUM EKLE