Araplar'dan Türkler için çirkin iddia

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Suudi gazeteci Essaid’in ‘Türkler Medine’de tehcir yaptılar’ diye bir kitap yazdığını ve Kral Selman’dan takdir gördüğünü yazdı

Araplar'dan Türkler için çirkin iddia

Habertürk yazarı Murat Bardakçı bugünkü köşesinde, “Skandal kitap: Bir Suudi gazeteci ‘Türkler Medine’de tehcir yaptılar’ diye yazdı, kitabını Kral’a da takdim etti ve takdir gördü” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Murat Bardakçı bugünkü yazısında, Suudi gazeteci Muhammed Essaid’in yazdığı ve tam adı “Seferberlik: Osmanlılar’ın Medine-i Münevvere’de İşledikleri Suçların Yüzüncü Yılı” olan kitabı ele aldı.

SUUDİ SARAYINA KADAR GİDİYOR

Bardakçı, söz konusu kitapta Birinci Dünya Savaşı yıllarında Türklerin Medinelilere “zulmettiği” iddialarının yer aldığını ve Türk milleti için “alçak, katil, cani” tabirlerinin kullanıldığını yazdı.

“Medine Müdafîi” olarak bilinen Fahreddin Paşa hakkında iftira ve hakaretlerin yer aldığı kitabın yazarı tarafından Kral Selman'a hediye edildiğini ifade eden Bardakçı, Kral Selman’ın yazarı “Maaşallah, bravo, aferin” diye takdir edip kutladığı belirtildi.

Murat Bardakçı’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Bunları yazan herif bize iftira ve hakaret ile vazifeli birisi yahut eblehin, hödüğün teki diyelim… Ama iş bu adamın yazdıkları ile sınırlı kalmıyor ve daha başka yerlere, Suudi Arabistan’ın Kralı Selman bin Abdülâziz’e kadar uzanıyor! Muhammed Essaid, geçen gün Kral Selman’ın huzuruna çıkmış, ‘Seferberlik’ adındaki kara çalmalarla dolu kitabını majestelerine takdim etmiş ve ‘Maaşallah, bravo, aferin’ diye takdir görmüş, saray protokolü de Essaid’in kitabını Kral’a verdiği sırada çekilen fotoğraflarını gazetelere göndermiş… Böyle asil, zarif ve hoş bir hareketi Suudi Arabistan gibi ‘dost ve kardeş’ bir ülkeden beklemeyecek de başka nereden bekleyeceksiniz. Hatırlarsınız; bundan iki sene önce Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed bir Iraklı’nın attığı tweeti paylaşmış, Medine’yi Şerif Hüseyin’in isyancı çetelerine ve İngiliz tehdidine karşı binbir türlü yokluk içerisinde, çekirge yiyerek müdafaa eden Fahreddin Paşa’yı “hırsızlıkla” suçlamıştı…”

“Paşa’nın kabahati o meş’um Mondros Mütarekesi’ne rağmen teslim olmayı reddedip Medine’de direnmesi, geçmiş asırlarda İstanbul’dan Hazreti Muhammed’in kabrine gönderilmiş olan hediyeleri kutsal emanetler ile beraber Vehhabiler’in ve İngilizler’in eline geçmemesi için İstanbul’a göndermesi idi! Muhammed Essaid kitabında bu kadarla kalmıyor, daha da uçuyor, Fahreddin Paşa’nın Medine’den 40 bin kişiyi tehcir ettiğini ve şehrin nüfusunu 100 kişiye indirdiğini iddia ediyor!

‘100 kişi’ diye yazmakla hatâ falan etmedim, siz de yanlış okumadınız! Çatlak herif hakikaten böyle söylüyor, ‘Hicaz Demiryolu’nun Araplar’ı sürgüne göndermek için inşa eden Türkler’in niyeti Medine’yi boşaltıp askerî bir üs haline getirmek idi' diyor, sonra bu ve geveledikleri ile daha başka iftiralar ve saçmalıklar ile dolu kara kapaklı varakpâresini götürüp Kral Selman’a takdim ediyor ve Mekke ile Medine’nin hizmetkârı Majesteleri Selman da ‘Maaşallaaaah!’ diye takdir buyuruyor!

‘Ermeni tehciri’ ‘Pontus katliamı’ yahut ‘Bilmemne soykırımı’ vesaire gibisinden suçlamalardan sonra şimdi de ‘dost ve kardeş’ Suudi Arabistan’ın ortaya attığı ‘Medine tehciri’ ithamı ile karşı karşıyayız…

Cenab-ı Allah dostluğun ve kardeşliğin böylesinden cümlemizi muhafaza buyursun!”

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 16:06
YORUM EKLE