AVM’ler açılsın mı açılmasın mı?

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Sarp Üner, "AVM’leri mayıs ayında açmak ve salgın mücadelesini gevşetmek için henüz erken’’ dedi

AVM’ler açılsın mı açılmasın mı?

CiddiGazete- Alışveriş merkezlerinin açılış tarihine ilişkin tartışma başladı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap, AVM'lerin mayıs ayında açılması konusunda, “Bu durum il bazında değerlendirilmeli ve halk sağlığı uzmanlarının görüşü alınmalı'' dedi. Halk sağlığı uzmanlarından ise, “Henüz çok erken” cevabı geldi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Sarp Üner, “Normal hayata dönmenin, kademeli biçimde yapılması zorunludur. Bunun için de bazı bilimsel kıstaslar gerekir. AVM'leri mayıs ayında açmak ve salgın mücadelesini gevşetmek için henüz erken'' dedi.

Üner, normal hayata dönme konusunda, test sayısını arttırmak, temaslı hastaları izlemek, hasta tedavisine devam etmek ve toplumun gereksinimlerini tedarik etmek gerektiğini vurguladı.

Normalleşme için en önemli kıstasın, vaka ve ölüm sayılarında son 14 günde azalma görülmesi olduğunu dile getiren Sarp Üner, “Bizde test sayısı artmıyor, azalıyor. Günlük hasta ve ölüm sayıları bir haftadır azalıyor. Daha önce de günlük vaka sayılarında 3-4 günlük düşüşler görülmüştü. Henüz azalıyor demek için erken” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 14:53
YORUM EKLE