Ayder’deki salıncaklar sökülüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bölge ziyaretinde "O acayip şeyleri temizleyeceğiz" diyerek tepki gösterdiği Rize'nin ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'ndaki salıncakların sökümüne başlandı

Ayder’deki salıncaklar sökülüyor

CİDDİGAZETE

Çamlıhemşin ilçesinde, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘turizm merkezi’ ilan edilen Ayder Yaylası, 1994’te milli park, 1998’de ise doğal sit alanı ilan edilerek, korumaya alındı. İmar planları hazırlanamayınca yapılaşmanın arttığı yaylanın doğal güzelliği bozuldu. Kentsel dönüşüm projesi uygulanacak yaylada şimdi de sayıları her geçen gün artan salıncaklar, oluşturduğu görüntü kirliliğiyle tartışılıyor.

BAKAN KURUM TALİMAT VERMİŞTİ

Geçen ay yaylayı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, salıncakların kaldırılması için talimat vermişti. Salıncaklardan yaylada yer kalmayınca Rize Valiliği de harekete geçildi. Valilikten salıncakların kaldırılması için sahiplerine uyarı gönderildi. Salıncak sahiplerine, 1 Eylül’e kadar süre verildiği, yaylanın orta alanının kamulaştırılması için de çalışma başlatıldığı belirtildi. Kamulaştırılacak yaylanın ortak alanında yapı yapılamayacağı, salıncakların da kurulamayacağı bildirildi.

SALINCAKLARINI SÖKTÜ

Kaldırılması için verilen sürenin dolmasına bir gün kala turizmci Erdal Sarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölge ziyaretinde, “O acayip şeyleri temizleyeceğiz” diyerek, tepki gösterdiği yayladaki salıncaklarını söktürüp, demirlerini de bölgeden kaldırdı. Kurarken sorumluluk hissetmeyen, gelen talimatla salıncakları sökmek zorunda kalan Erdal Sarı, “İnşallah devletimiz bize uygun bir yer gösterir. Fırsat vererek bunu da ruhsatlandırır. Biz burada çevre kirliliğini ortadan kaldırmak için diğer arkadaşlara öncü olmak istedik. Tebligatlar doğrultusunda onlar kaldırmadan biz bu salıncakları buradan kaldırıyoruz” dedi.

İzinsiz, ruhsatsız salıncaklar, çirkin, doğa estetiğine uygun olmayan çocuk park alanları, Ayder Yaylası'nın yanısıra Karadeniz'de turist alan diğer bölgelerde de çevreciler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2019, 08:28
YORUM EKLE