Bakan Gül’den Twitter eleştirisi!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, son dönemde toplumda infial yaratan adli vakalardan sonra sosyal medyada başlatılan 'tutuklansın' kampanyalarını eleştirdi

Bakan Gül’den Twitter eleştirisi!

CiddiGazete- Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Kimsenin mahkemeleri etkilemeye, tesir altına almaya hakkı ve yetkisi yoktur, bu kanunlarımızda suçtur. Böyle tahkir ve tahrip siyaseti içerisinde, adeta bir tribün amigosu gibi beğenmediği kararlar karşısında yargı mensuplarını hedef gösterme cüretini kimse kendinde bulmamalıdır” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Adalet Akademisi Uygulama Adliyesi’nin açılışı töreninde yaptığı konuşmada yargı bağımsızlığına yönelik mesajlar verdi.

Türkiye’de adaletin ancak bağımsız mahkemelerde tecelli ettiğini ifade eden Bakan Gül özetle şunları söyledi:

‘TRİBÜN AMİGOSU GİBİ’

“Kimse toplum yargıçlığına heves etmesin. Kimse toplum yargıçlığına soyunmasın. Kimsenin mahkemeleri etkilemeye, tesir altına almaya hakkı ve yetkisi yoktur, bu kanunlarımızda suçtur. Böyle tahkir ve tahrip siyaseti içerisinde, adeta bir tribün amigosu gibi beğenmediği kararlar karşısında yargı mensuplarını hedef gösterme cüretini kimse kendinde bulmamalıdır.

‘FAİLE DEĞİL FİİLE BAKAR’

Milletimiz nezdinde, adalet nezdinde adil kararın yerine geçebilecek hiçbir değer yoktur. Yargısal işleyişte hakim ve savcı faile değil, fiile bakar. Ne söylendiğine değil delile bakar. Dosyasında delil yok ise bunlar istediği kadar değerlendirilsin.

‘YARGININ İDEOLOJİSİ YOKTUR’

Asıl olan savcının, hakimin kendi dosyasına bu delillerin intikal etmesi ve buna göre karar vermesidir. Yargının ideolojisi yoktur. Yargının tek ideolojisi vardır o da adalettir, adaletin tecelli etmesidir. Hakim ve savcıların bağlı olduğu yer anayasadır kanunlardır.

‘ADALET BAKANININ CÜBBESİ YOKTUR’

Hakim ve savcılar, mahkemeler bağımsız ve tarafsızdır. Hiçbir mahkeme Adalet Bakanlığı'nın taşra teşkilatı değildir. Hiçbir mahkeme Adalet Bakanlığı'nın il müdürlüğü değildir. Adalet Bakanı'nın da bir cübbesi yoktur, asla olmayacaktır, olmamalıdır da.

‘ÖYLE AYAK AYAK ÜSTÜNE ATARAK’

Öyle ayak ayak üstüne atarak ‘Adalet Bakanı şunu tutuklasın, bunu serbest bıraksın’ gibi telkin verenlerin hukukta asla karşılığı yoktur. Bunlar adeta birer vesayet çağrılarıdır. Bunlar geçmişte çok görüldü. Ancak Türkiye'de işleyen bir hukuk sistemi vardır.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 12:12
YORUM EKLE