Bakan Koca: 1 ölü, 98 vaka

Coronavirüsle ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin temaslı çalışanından virüs alan 89 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini, Türkiye'deki vaka sayısının da 98'e yükseldiğini duyurdu

Bakan Koca: 1 ölü, 98 vaka

CiddiGazete- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, coronavirüsle ilgili son dakika gelişmelerini açıkladı. Bakan Koca, coronavirüslü 89 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini belirtirken, vaka sayısının ise 98'e yükseldiğini belirtti.

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle: O gün aldığımız tedbirlerle 90 gün virüse dirayet gösterdik. İnsalık bu tablonun içindeyken Türkiye'nin tümden yalıtması imkan dışıydı. 7 gün önce size ilk vakayı bildirmiştim. Virüs özellikle solunum yolu üzerinden bulaşıyor.

CORONA VİRÜSTEN İLK ÖLÜM

Virüsün farklı yaş grupları üstündeki etkisi. Çocuklar ve gençler çabuk atlatabiliyor. Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine göre değişebiliyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır hissettiği kişiler direnci düşük ve farklı hastalığı olan kişilerdir. Direnci düşük, kronik hastalığı olan vatandaşlarımız çok dikkatli olmalıdır. Özel bir durum nedeniyledir. Bu gece sizi ve tüm halkımızı gerçekten aynı üzüntüyü bildirerek vereceğim. Coronavirüsle mücadelemizde ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın kişilerden biriyim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah'tan rahmet diliyorum.

VAKA SAYISI 98'E ÇIKTI

Ciddi riskler içeren bu hastalığa karşı tedbir almaktır. Avrupa ülkelerine sınırlarımızı kapattık, riskleri önlüyoruz. Bulgusu olanlardan test için numune alıyoruz. Önceden tanı olan hastalarımızın temas çevresini incelemeden geçiriyoruz. Bugün yapılan testlerde çıkan pozitif sayı 51'dir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur.

Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle sürmeyecektir; 1 buçuk 2 ay direnelim.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 01:40
YORUM EKLE