'Balyoz kumpası'nda yeni gelişme

Beraat kararıyla sonuçlanan "Balyoz Planı" davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan gazeteciler Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve firari sanık Tuncay Opçin'in yargılandığı davaya devam edildi

'Balyoz kumpası'nda yeni gelişme

CİDDİGAZETE

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, davanın tek tutuklu sanığı Mehmet Baransu getirildi. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada Suat Aytın, Cemal Temizöz, Dursun Çiçek ve taraf avukatları hazır bulundu. Sanık Mehmet Baransu savunmasında, "Yalan haberlerden dolayı 4,5 yıldır tutukluyum ben. Gizli belgeleri çalmaktan, tahrif etmekten değil, orjinal belgeleri yok etmekten yalan yere tutukluyum. Ancak 'Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme' suçundan fazladan sekiz ay yatmış durumdayım. Bu davaların da davası olacak" dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Baransu'nun savunmasını tamamlamamış olması, dinlenmemiş tanık olması, tanık üzerinde baskı kurma ihtimali olması ve kaçma şüphesi bulunması gerekçeleriyle tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, tanık olarak dinlenmeleri için sanık Mehmet Baransu'nun eski eşi Esra Konur, Ömer Konur ve Bülent Çakmak'ın mahkemeye zorla getirilmesi için müzekkere yazılmasına hükmetti. Duruşma 10 Aralık'a ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 15:34
YORUM EKLE