Bedelli askerlik ücreti belli oldu

Bakan Akar’ın bugün tanıttığı sistemde bedelli askerliğin ücreti belli oldu. Bedelli askerlik ücreti bugün itibarıyla 31 bin 343 TL ve her 6 ayda bir artacak

Bedelli askerlik ücreti belli oldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemini bugün tanıttı.

Her yıl 700 bin gencin askerlik yaşına geldiğini ifade eden Bakan Akar, bu gençlerin dağılımının şöyle olacağını belirtti: “Bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubaylık. Daha sonra da bildiğiniz gibi yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak. Bunların kurallarını, ilkeleri, prensiplerini belirledik, belirleyeceğiz ve buna göre bütün zamanlarda bu sistem bu şekilde devam edecek. Gerekirse bazı düzenlemeler yapılabilecek."

ÜCRET 6 AYDA BİR ARTACAK

Akar, sistemin önemli hususlarını grafik üzerinde gösterdi. Buna göre, bedelli askerlik ücreti bugün itibarıyla 31 bin 343 Türk lirası olarak belirlendi.

Grafiğe göre, 40.000 gösterge X memur maaş kat sayısı x 6 işleminden çıkan sonuca göre bedelli askerlik ücreti belirlenecek. Buna göre bugün itibarıyla bedelli askerliğin ücreti 31 bin 343 lira ve her 6 ayda bir bu ücret artacak.

Memur maaşlarının değişmesinden dolayı 6 ayda bir bedelli askerlik ücreti güncellenecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2019, 01:04
YORUM EKLE