Betül Tanbay serbest bırakıldı

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli dört ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay serbest bırakıldı

Betül Tanbay serbest bırakıldı

İstanbul merkezli dört ilde düzenlenen operasyonda, Anadolu Kültür A.Ş.'nin yöneticileri ile Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay Tüten ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Turgut Tarhanlı'nın da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alınmıştı. Savcılık Asena Günal, Turgut Tarhanlı ve Bora Sarı'yı, dün adli kontrol şartıyla serbest bırakmıştı.

Bugün de Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Anadolu Kültür A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu soruşturmada, Kavala ve gözaltına alınan şüphelilerin, “Gezi Parkı eylemlerini Türkiye geneline yaymayı, kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmeyi ve bu yolla hükümete yönelik darbe teşebbüsünde bulunmayı” amaçladıkları ileri sürüldü.

‘DEPO'DA TOPLANTILAR...

Soruşturmada Osman Kavala'nın, 27 Mayıs 2013'te başlayan Gezi Parkı olaylarını Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş. isimli vakıf ve şirketi kullanarak finanse ve organize ettiği iddia edildi. Gözaltına alınan kişilerin, Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde, Gezi Parkı olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırmak için Anadolu Kültür A.Ş.'ye ait ‘Depo' isimli yerde toplantılar düzenlendiği iddia edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan soruşturmanın basın bilgi notunda şu ifadeler yer aldı:

‘PROFESYONEL EYLEMCİ'

“... Sivil itaatsizlik, şiddetsiz eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurtdışından aktivizm eğiticileri ve profesyonel eylemciler getirttikleri (duran adam, piyano çalan adam, kırmızılı kadın vesaire)… Yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi benzeri olaylara ilişkin kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasını hedefledikleri... Kavala'nın Avrupa'da birçok kurum ve kişiyle görüşerek, Gezi olaylarında gündeme gelen biber gazının Türkiye'ye ithalinin durdurularak yasaklanması için çalışmalar yaptığı...”

YORUM EKLE