Bu yıl hac olmayabilir

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın umre ve Mescid-i Haram’a ziyaret yasağının devam edeceğini açıklaması bu yıl hac yapılmayacağının işareti olarak değerlendirildi

Bu yıl hac olmayabilir

CiddiGazete- Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı, coronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında camilerde ibadet kurallarının nasıl olacağını afişlerle duyurdu.

Ülkedeki camilerin yönetimini elinde bulunduran Haremeyn kurumunun sosyal medyadan duyurduğu bilgiye göre, pazar gününden itibaren Kâbe’nin de içinde bulunduğu Mekke’deki camiler hariç, diğer camilerde vakit namazlarına başlanacak.

MESCİD-İ NEBEVİ’DE CUMA NAMAZI

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun aktardığına göre, önümüzdeki haftadan itibaren de Medine’deki dünyanın en büyük camisi olan ve Hz. Muhammed’in mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi de dahil, sosyal mesafe şartıyla cuma namazlarına izin verilecek.

Sokağa çıkma yasağı 06.00-15.00 arası olarak gevşetilecek.

Buna göre, hasta ve yaşlılara cami ibadeti yasak. Camilerde Kuran’lar kaldırılacak, tuvalet ve abdesthaneler kapalı olacak. Camiler ezandan 15 dakika önce açılacak, namaz bittikten sonra kapanacak.

HAC VE UMRE YAPILACAK MI?

Hac ve Umre Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ise umre ve Mescid-i Haram’a ziyaret yasağının devam edeceği ve kararın periyodik olarak gözden geçirileceği belirtildi. Tüm önlemler, bu yıl hac yapılmayacağının işareti olarak değerlendirildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 23:37
YORUM EKLE