Büyükelçi Helen, katip Zeus oldu

Türkiye’nin Kampala’daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, 29 Ekim resepsiyonunda kendisini Yunan mitolojik kahramanı Helen'e benzetti. Türkiye'yi temsilden uzak bu görüntü, resepsiyona katılan Ugandalıları bile şaşırttı

Büyükelçi Helen, katip Zeus oldu

Cumhuriyet'in 95. Kuruluş yıldönümü 29 Ekim 2018 günü Türkiye, KKTC ve yurtdışındaki temsilciliklerde coşkulu törenlerle kutlandı. Afrika ülkesi Uganda'nın başkenti Kampala'daki Büyükelçiliğimiz ise skandal bir törene imza attı. 2010 yılında açılan Uganda Kampala Büyükelçiliği'nde 5 yıldır görev yapan Büyükelçi Sedef Yavuzalp'in evsahibi olduğu resepsiyona Ugandalı bakan, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Ancak resepsiyona Türk büyükelçi ve Büyükelçilik katibinin giydiği kıyafetler damga vurdu.

TEPKİLERİN HEDEFİ OLDU

Büyükelçi Yavuzalp resepsiyonda Yunan mitolojisindeki Helen'i çağrıştıran bir kıyafet tercih ederken, katibin kıyafeti ise Yunan mitolojisindeki Zeus'u çağrıştırdı. Büyükelçi ve katibin milli bayramda ev sahibi olarak verdikleri resepsiyonda Yunan kültürüne yönelik kıyafetleri tercih etmeleri eleştiri konusu oldu.

Yavuzalp'ın resepsiyonda giydiği kıyafetin fotoğrafları Uganda Parlamentosu'nun resmi Twitter hesabında da paylaşıldı.

BEŞ YILDIR UGANDA'DA GÖREV YAPIYOR

Türkiye’nin Uganda'nın başkenti Kampala'daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp 52 yaşında... Ürdün Amman'da doğan Yavuzalp, TED Ankara Koleji ve Paris Amerikan Üniversitesi'nde okudu.

Belçika, Kazakistan ve Danimarka'daki Türkiye Büyükelçiliklerinde katip, başkonsolos ve müsteşar olarak görev yaptı. 15 Kasım 2013'de Uganda Kampala Büyükelçiliği'ne atandı. Dışişleri Bakanlığı'nda da Afrika Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Ressam da olan Yavuzalp, mozaik resim tekniğini kullanarak yaptığı eserlerle sergiler açtı.

ATATÜRK YENİÇERİ KIYAFETİ GİYMİŞTİ

Mustafa Kemal Atatürk, 1914 yılında Sofya'da askeri ateşe olarak görev yaparken, Bulgarların resmi resepsiyonuna yeniçeri kıyafetiyle katılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER