Can Ataklı hakkında hapis istemi

Gazeteci Can Ataklı hakkında, uzaktan eğitim veren başörtülü bir öğretmene yönelik sözleri nedeniyle "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı

Can Ataklı hakkında hapis istemi

CiddiGazete- Gazeteci Can Ataklı hakkında uzaktan eğitim veren başörtülü bir öğretmene yönelik sözleri nedeniyle "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Gazeteci Can Ataklı hakkında 23 Mart tarihinde özel bir televizyon kanalında yayınlanan programda EBA TV üzerinden uzaktan eğitim veren başörtülü öğretmene yönelik sözleri nedeniyle çok sayıda müşteki ve ihbarcı, farklı savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu.

Şikayet üzerine soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ataklı hakkında iddianame düzenledi.

Can Ataklı'nın ifadesinde, organize bir şekilde kendisi hakkında şikayetlerde bulunulduğunu, beyanlarının suç teşkil etmediğini, kimsenin dini değerlerine karşı aşağılayıcı beyanda bulunmadığını söylediği kaydedildi.

İddianamede Ataklı'nın sözlerinin, inançları gereği, giyim tarzından dolayı toplumun bir kesimini aşağılayıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapsi talep edildi.

Gazeteci Ataklı, önümüzdeki günlerde asliye ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 22:52
YORUM EKLE