ÇAYKUR genel müdür öğütüyor!

Zararı 300 milyon liraya yaklaştığı belirtilen ÇAYKUR’a genel müdürü dayanmıyor. 1 yılda 3 kez genel müdür değiştiren ÇAYKUR’un son genel müdürü Ekrem Yüce de, Sakarya’dan belediye başkan adayı olmak için görevini bıraktı

ÇAYKUR genel müdür öğütüyor!

ÇAYKUR'un eski Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, 7 yıl görev yaptığı Kurum'dan, Nisan ayında istifa etmişti. Sütlüoğlu'nun yerine de, Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Ziya Alim vekaleten atanmıştı. Alim'in koltuktaki ömrü de kısa sürdü ve 6 ay sonra görevinden alındı.

İmdat Sütlüoğlu

Alim'in yerine bu kez, eskiden de Kurum'da Genel Müdürlük yapan, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce atandı. 65 yaşına basan Yüce'nin ÇAYKUR koltuğundaki ömrü sadece 2 ay oldu. Yüce, Ekim'de geldiği makamdan, Sakarya adaylığı nedeniyle istifa etti.

Yusuf Ziya Alim

İSTİKRARSIZLIK ZARARI

Ülkemizin en önemli milli kuruluşlarından olan ÇAYKUR, son dönemdeki zararlarıyla adından söz ettirmişti. 2017 yılında 131 milyon lira kâr öngören kurum, 268 milyon lira zarara uğramıştı. Sayıştay’ın Çaykur Raporu’nda ise, kuruluşun kara geçmesi için, şu öneriler dile getirilmişti:

“Kuruluşun kârlı ve verimli bir yapıya kavuşması için, sorunların bir bütün halinde ele alınarak; satışların artırılması ve stok yükünün azaltılması, yaş çay yaprağı maliyetlerinin düşürülmesi, pazarlama ve satış maliyetlerinin gözden geçirilmesi, ayrıca nakit ve fon akışına önem verilerek finansman ihtiyacının azaltılması için çaba gösterilmesi gerekmektedir.”

Kaynak: Sözcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER