Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı erkek mi?

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girip kendisinden bir daha haber alınamaması sonrası Suudi hükümetini destekleyen sosyal medya kullanıcıları Türkiye ve Katar'ı "yalan söylemek ve yalan haber yapmakla" suçladı

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı erkek mi?

BBC'nin derlediği sosyal medya paylaşımlarının birinde, Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'in aslında bir erkek olduğu iddia edildi.

Bazı Suudi kullanıcılar Kaşıkçı'nın Türk nişanlısı Hatice Cengiz'in aslında Türkiye'de yaşayan Mısır'ın muhalif isimlerinden Müslüman Kardeşler üyesi Muhammed Mahsub'un kadın kılığına girdiğini ve Kaşıkçı'nın nişanlısı gibi davranarak gazetecinin ortadan kaybolması hikayesini uydurduklarını ileri sürenler oldu.

Pek çok kullanıcı "bu komployu" desteklediğini düşündükleri fotoğrafları paylaştı.

SAHTE AL JAZEERA TWEETİ

BBC'nin incelemesinde yüzlerce Suudi kullanıcının Katar Emirliği'ne bağlı Al Jazeera haber kanalının Twitter hesabında "yalan söyledikten sonra 50'den fazla mesajı sildikleri" iddia edildi.

Paylaşımların silinmesinin El-Cezire'nin yalan söylediğinin bir kanıtı olarak görüldüğünü savunan Muhammed El-Shega isimli kullanıcı, Al Jazeera'nin "Türk kaynakları: Suudi yetkilileri Kaşıkçı konsolosluktayken Suudi yetkilileri iki uçakla geldi" haberini sildiğini ileri sürdü.

Ancak El-Cezire'nin hesabında bu Twitter paylaşımı hâlâ duruyor.

Türk basınında, "Suudi Arabistan'dan 15 kişilik suikast timi geldiği" yönündeki haberler de sosyal medya kullanıcılarının gündemindeydi.

Suudi hükümeti destekli El-Arabiya haber sitesi, bu haberlerin daha sonra Türk yetkililer tarafından çökertildiğini, aslında gelen kişilerin Türk yetkililerle çalışacak müfettişler olduğunu öne sürdü ancak Türk basınında bu yönde bir haber çıkmadı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 12:03
YORUM EKLE