CHP’den 5 öneri

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, hükümetin uyguladığı ekonomik önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek, yapılması gerekenleri 5 madde halinde sıraladı

CHP’den 5 öneri

CiddiGazete- CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ülkelerin salgında insanlarını korumak ve ekonomilerini düzeltmek için adımlar attığını söyledi. Tekin, “Ekonomik önlemler yetersiz. Coronavirüs öncesinde ekonomi gemisi zaten kayalıklara sürükleniyordu, şu an aysberge çarpmış durumdayız. Bir şeyler yapılmalı” dedi.

Gürsel Tekin, hükümetin acil olarak 5 adım atması gerektiğini ifade etti ve önerilerini şöyle sıraladı:

AYDA 2 BİN LİRA DESTEK

Türkiye'deki 23 milyon haneye 2 ay boyunca her ay 2 bin TL destek verilmeli. Bu destek paketinin toplam maliyeti yaklaşık 96 milyar TL. Türkiye gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 2'si kadar.

ESNAFA DESTEK KREDİSİ

Yapılması gereken esnafa 6 ay ertelemeli, faizsiz, komisyonsuz kredi desteği. Kredinin faiz yükümlülüğünü de kamu ile hükümet arasında yapılacak bir anlaşma çerçevesinde bir düzenleme yapmak gerekiyor.

ÇİFTÇİLERE BORÇ YAPILANDIRMASI

Çiftçilerimiz rahat bir nefes almalı. Çiftçilerin borcu yeniden yapılandırılmalı ve tüm borçlar 1 yıl süreyle faizsiz ertelenmeli.

SEKTÖRLERE CAN SUYU KREDİSİ

Turizm sektörü başta olmak üzere, organizasyon, eğlence, konaklama, lokantacılık sektörleri büyük hasar aldı. Bu sektörlerde sicil affı getirilmeli, ihtiyaç duydukları kredilere ulaşmaları sağlanmalı.

AİLE SİGORTASI GETİRİLMELİ

İşsizler, yoksullar, asgari ücretin bile altında geçinenler için kalıcı olarak aile sigortası getirilmeli ve tüm vatandaşlar belli bir güvence altına acilen alınmalı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 03:03
YORUM EKLE