Çinli uzman salgın için tarih verdi

SARS'ı keşfeden 83 yaşındaki Çinli uzman Zhong Nanshan, pandemi ilan edilen coronavirüs salgının Haziran ayı itibariyle ortadan kalkacağını umduğunu bildirdi

Çinli uzman salgın için tarih verdi

CiddiGazete- Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından dünya çapında krize yol açan coronavirüsüyle ilgili kritik açıklamalar ardı ardına geliyor. İsrailli bilim insanları aşı çalışmaları kapsamında önemli yol katettiklerini duyururken, bir flaş açıklama da Çin’den geldi.

Çin’de Ulusal Sağlık Komisyonu’nun görevlendirdiği ekibin başında bulunan ve hükümete danışmanlık yapan salgın uzmanı Zhong Nanshan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) pandemi ilan ettiği coronavirüsü kriziyle ilgili tarih verdi.

Reuters’ın son dakika olarak duyurduğu habere göre 83 yaşındaki Nanshan, salgının Haziran ayında bitmesini beklediklerini söyledi. Nanshan, hastalarda enfeksiyon belirtilerinin tekrar görülme oranının da oldukça düşük olduğunu belirtti.

SARS’I BULAN İSİM

Çin’de 2002’de ortaya çıkan SARS virüsünü bulan isim olarak bilinen Nanshan, 2005-2009 yılları arasında Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı olarak görev yapmıştı.

TOPLAM ÖLÜ SAYISI: 4 BİN 638

Coronavirüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ‘worldometers'ın verilerine göre 4 bin 638'e yükseldi. 124 ülkeye yayılan virüsle ilgili toplam 126 bin 628 vakaya rastlandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 09:54
YORUM EKLE