Çocuk kitabında skandal ifadeler

Çocuk kitabı olarak yazılan "Keloğlan Ak Ülke" kitabında "Hızır" adında bir karakterin masal kahramanı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması tepkiyle karşılandı

Çocuk kitabında skandal ifadeler

Çocuk kitabı olarak yazılan "Keloğlan Ak Ülkede" kitabında "Hızır" adında bir karakterin masal kahramanı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması ve çocuğun hamile kalması konularının işlenmesi tepkiyle karşılandı.

Kitapta, "Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: 'Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın', diyerek birden yok oldu" bölümü kan dondurdu.

Küçük çocukların psikolojik olarak etkileneceği metinde, "Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğu var. Yakında doğacak" kelimelerine yer verilmesi "Rezalet" dedirtti.

Skandal öyküde yer alan ve çocuk istismarını detaylıca tasvir eden diğer ifadeler ise şöyle:

"Ağabeyi ava gittikten sonra bacısı bulaşıkları yıkadı. Bulaşık suyunu bir yarığı döktü. Masal bu ya, Hızır; o pis surattı, ak sakallı, kocaman kafasıyla bulaşık suyunun döküldüğü yerden çıkmasın mı! Kız, karşısında bu pis suratlı adamı birden görünce bayıldı! Siz, ölen birisi dirildi mi sandınız şimdi? O durmadan dirilen şey, kötülüktür. İyilik, iyi insanlar tarafından yaratılır.

Neyse dönelim Hızır'a. Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: "Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın" diyerek, birden yok oldu.

Kız ağabeyine olanları söylese çok iyiydi ya; korkusundan söyleyemedi. Hızır da her gün gelerek, "Seni ağabeyine söylerim" diye korkutup onun koynuna giriyordu. Kız, memnun değildi ama yapabileceği bir şey de yoktu. Bir gün Hızır dedi ki:

"Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğu var. Yakında doğacak. O doğunca ağabeyinin avdan döndüğü yola bırakacaksın. Avdan gelirken çocuğu bulacak, kucaklayıp getirecek. "Bacım; al bu çocuğu, bir ninni söyle, ak sütün aksın; emdir, büyütelim. İkiyken üç olalım, diyecek. İşte o zaman sen 'Götürrrr! İstemem' diyeceksin."

YORUM EKLE