Cougar'larda 37 şehit verdik

Bitlis'teki helikopter kazası Türkiye'yi yasa boğarken, düşen Cougar tipi helikopterlerin güvenliği gündem oldu. Fransız-Alman ortak yapımı Cougar helikopterlerde bugüne kadar 37 askerimiz hayatını kaybetti

Cougar'larda 37 şehit verdik

CiddiGazete- Bitlis'ten gelen acı haber Türkiye'yi sarstı. Tatvan kırsalında Cougar tipi helikopterin düşmesi sonucu dokuz askerimiz şehit olurken, dört askerimiz de yaralandı. Türkiye'yi yasa boğan şehit haberleri sonrası Cougar tipi helikopterlerin güvenliği yeniden gündeme geldi.

Kara Kuvvetleri'nde 1996 yılından beri görev yapan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterlerinin bugüne kadar Bitlis dahil, Türkiye'de dört kazaya karıştığı ve bu kazalar sonucu 37 askerimiz şehit oldu.

1997'DE FÜZEYE HEDEF OLDU

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde meydana geldi.

Kuzey Irak'taki operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesi'nde bölücü terör örgütü tarafından atılan füze ile vuruldu. 11 asker şehit oldu. Envantere yeni giren helikopterlerin füze koruma sistemi olmadığından tüm Cougar tipi bu helikopterler batıdaki birliklere verildi. Füze koruma sistemlerinin takılmasının ardından Cougar'lar tekrar Güneydoğu'ya döndü.

İKİNCİ KIRIM ISPARTA'DA

İkinci kaza, Isparta'nın Eğirdir İlçesi'nde 29 Nisan 2003'te oldu. Eğitim uçuşundaki AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada dört asker şehit oldu. Bir asker de ağır yaralandı.

2017 YILINDAKİ KAZA HALA HAFIZALARDA

Üçüncü kaza ise 2017 yılında Şırnak'ta meydana geldi.

Şenoba'dan havalanan Cougar tipi helikopter, kalktıktan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. TSK'dan yapılan açıklamada, 13 askerin şehit olduğu duyuruldu. Düşen helikopterde 1 tümgeneral, 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş, 2 uzman çavuş bulunuyordu. Kurtarma ekipleri ilk etapta 11 şehidin naaşına ulaşıldı. Ardından 2 şehidin cenazesi daha bulundu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 14:20
YORUM EKLE