Cübbeli Ahmet gözaltına mı alındı?

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, "selefi derneklerinin silahlanması" olayıyla ilgili bildiklerini anlatması için Emniyet'ten davet aldığını, gözaltında olmadığını duyurdu

Cübbeli Ahmet gözaltına mı alındı?

CiddiGazete- "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, sosyal medyada dolaşan "gözaltı" iddialarına bir cevap verdi.

Kişisel Instagram hesabından bir ses kaydı paylaşan Cübbeli Ahmet, gözaltında olmadığını, bilgisine başvurmak üzere Emniyet'in kendisini çağırdığını söyledi. İddiaları yalanlayan Cübbeli Ahmet, en kısa sürede Emniyet'e gideceğini söylerken, yetkililerle bildiklerini paylaşacağını aktardı.

Cübbeli Ahmet'in açıklaması şu şekilde:

"Kıymetli sevenlerimiz, kardeşlerimiz şu anda görüntülü olarak yanımda çekecek kimse bulunmadığı için ses kaydıyla sizlere ulaşıyorum.

Benim gözaltına alındığıma dair bazı haberler dolaşmaya başlamış.

Bundan dolayı insanlar üzülüyor, telefonlar gelmeye başladı. Böyle bir şey yoktur, ben bir tek Emniyet Terörle Mücadele Şubesi'nden bilgime başvurulmak üzere davet olundum.

Yarın doktor işlerim var, birkaç gün içerisinde Emniyet'in davetine icabet edip, bilgilerimi yetkililerle paylaşacağım.

Ne bir gözaltı, ne bir celp, ne bir ifadeye çağrılma gibi durum yok."

NE OLMUŞTU?

Geçen günlerde CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan Cübbeli Ahmet, Türkiye'de 2 bin selefi derneğinin olduğunu belirterek, "Şahıslar pompalı. İç savaşa hazırlanıyorlar. Özellikle Batman, Adıyaman taraflarında çok selefi akım var. Bu silahlanmayı durdurun. Yarın bu işin önünü alamayız. Birisi 'şeyhim ' diye cihat ilan edecek, öbürü Mehdiyim diyecek. Birbirine öldürür bu Müslüman millet. Asker bunları vurmak zorunda kalacak. Mutlaka kontrol edilmesi lazım" ifadelerini kullanmıştı.

Cübbeli Ahmet'in sözlerinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmişti. Başsavcılığın, Cübbeli Ahmet'in "iç savaş" sözleri nedeniyle ifadesine başvuracağı belirtilmişti.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı da, Cübbeli Ahmet'in "2 bin selefi dernek silahlanıyor" sözlerinin ardından istihbarat birimlerinin harekete geçtiğini açıklamıştı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy tarafından yapılan açıklamada, "Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı kayıtsız kalmamız mümkün değildir" denilerek, "Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır" ifadelerine yer verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 03:13
YORUM EKLE