Demirtaş için denetimli serbestlik başvurusu

Selahattin Demirtaş'ın avukatı Ramazan Demir, kesinleşen cezası nedeniyle hapisten çıkamayacak olan Demirtaş için denetimli serbestlik başvurusu yapacaklarını söyledi

Demirtaş için denetimli serbestlik başvurusu

CİDDİGAZETE

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında tahliye kararı verildi.

Ancak Demirtaş, kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası olduğu için hapisten çıkamayacak.

Edirne F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "suç işlemeye tahrik etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamarıyla yargılanıyordu.

Avukatlarının katılmadığı duruşmada Demirtaş'a tahliye kararı verildi ve yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

CEZASININ BİTMESİNE 1 YIL KALDI

Oy birliğiyle verilen tahliye kararıyla ilgili Independent Türkçe'ye bilgi veren avukat Ramazan Demir, Demirtaş'ın 4 yıl 8 aylık kesinleşen hapis cezasını hatırlattı.

Demir, "Hükümlü olduğu davayla ilgili denetimli serbestlik için işlemleri başlatacağız. Şu an için hapishaneden çıkamayacak" dedi.

Denetimli serbestlik için başvurunun ardından bekleme sürecinin başlayacağını söyleyen Demir, Selahattin Demirtaş'ın hapiste kalmasına neden olan cezanın bitmesine 1 yıla yakın bir süre kaldığını da sözlerine ekledi.

HDP'DEN ÇAĞRI

Öte yandan HDP’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

AİHM KARARINI TANIMAMIŞTI

Selahattin Demirtaş'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvuru, 18 Eylül'de Büyük Daire'de görüşülecek.

Demirtaş'a yönelik 20 Kasım'daki AİHM'in hak ihlali kararına, bugün tahliyesine hükmeden Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi uymamıştı. Ardından da istinaf mahkemesi Demirtaş'ın 4 yıl 8 aylık cezasını onamıştı.

TÜM AVUKATLAR MAZERET BİLDİRDİ

Demirtaş'ın tahliyesine karar verilen davada, 14 avukatı da mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Demirtaş'ın avukatlarından Yıldız İmrek, neden tüm avukatların mazeret bildirdiğini Independent Türkçe'ye şu ifadelerle anlattı:

Geçen celsede 18 Eylül'deki AİHM duruşmasından sonrası için yeni duruşma tarihi verilmesini istemiştik. Ancak mahkeme kötü niyetli davranarak, AİHM kararı öncesine duruşma günü verdi. Böylece, AİHM'deki duruşmada tahliye kararı verildiğini söyleyebilecekler.

Kaynak: Independent Türkçe

YORUM EKLE