Dışişleri’nden ABD’ye F-35 tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı'na, Türkiye'nin F-35 programından çıkartılma kararıyla ilgili tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Tek taraflı adım, müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır" denildi

Dışişleri’nden ABD’ye F-35 tepkisi!

CİDDİGAZETE

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"F-35 programının ana ortaklarından olan Türkiye'nin programın dışında bırakılması adil olmadığı gibi, S-400 sisteminin F-35'leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir. Bu konuda NATO'nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması ABD tarafındaki önyargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir. ABD Türkiye'nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil, eylemle ve özellikle de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede göstermelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka'da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması, bu bakımdan büyük önem taşımaktadır. ABD'yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 22:36
YORUM EKLE