‘Dünya 23 Nisan'da görecek’

Coronavirüs salgınıyla birlikte kamuoyunda adı sıklıkla duyulan isimlerden biri olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, "Dünya nereye vardığımızı 23 Nisan'da görecek" dedi

‘Dünya 23 Nisan'da görecek’

CiddiGazete- Coronavirüs aşısı geliştirmek için “28 kahraman Türk çocuğu” dediği ekibiyle birlikte laboratuvarda kendini karantinaya alan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi heyecanlandıran bir paylaşım yapmıştı.

Hürriyet gazetesinden Nedim Şener, Prof. Ovalı'yla yaptığı konuşmayı bugünkü köşesine taşıdı:

"Ercüment Ovalı ile herkesin çok merak ettiği koronavirüsle mücadele konusundaki çalışmalarını konuştuk.

11 Mart'ta ilk vakanın tespit edilmesinden sonra Sağlık Bakanlığı'na beş öneri sunmuş ve bunların dördü tedavilerde kullanılıyor. O önerileri şunlar:

1- Kök hücrelerin COVID-19 pnömonisinde kullanılması.

2- IL-6 engelleyicisinin COVID-19 tedavisinde yer alması.

3- Bağışıklık sistemi düşük olanlarda özel olarak virüse karşı üretilmiş T lenfositlerinin kullanılması.

4- Bağışık plazmalarının hızla devreye alınması.

5- Hızla önleyici aşının geliştirilmesi.

Plazmanın tedavide kullanılması yanında asıl önemli çalışmalarından biri de koronavirüse karşı önleyici aşının bulunması.

Ercüment Ovalı bu konuda oldukça mütevazı, 'Sadece bir ay içinde tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan'da görecek' diyor."

Öte yandan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Medyada covid19'un ilacını bulduk gibi paylaşımlar görüyorum. Bu dogru değil. Uzun suredir emek verdiğimiz projelerimizde nerelere geldiğimizi açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 23:15
YORUM EKLE