Emekli yargıca ‘Pelikan’ soruşturması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yargıdaki “İstanbul Grubu/Pelikan” örgütlenmesine ilişkin açıklama yapan eski Yargıçlar Sendikası Başkanı, emekli yargıç Mustafa Karadağ hakkında soruşturma başlattı

Emekli yargıca ‘Pelikan’ soruşturması

CiddiGazete

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yargıç Ali Haydar Yücesoy’a yargıdaki İstanbul Grubu yapılanmasına ilişkin sözleri nedeniyle başlattığı soruşturmanın yankıları sürerken, benzer bir soruşturma daha açıldı.

Gazeteci Yavuz Oğhan’ın youtube kanalında yayımlanan “BideBunuİzle” programına konuk olan eski Yargıçlar Sendikası Başkanı, emekli yargıç Mustafa Karadağ, şunları söylemişti:

Pelikan grubu temsilcisinin İstanbul Başsavcısı’nın odasının yanında odası var. Böyle dedikodular dolanıyor. Biz biliyoruz bunu. O kata bizim çıkmamız yasak ama. O kişi bir avukat, yargı çevrelerinin de yakından tanıdığı bir avukat. Pelikan grubunun avukatı gölge başsavcı olarak çalışıyor. Başsavcı ile istişare ediliyor ve eski Sovyetler’deki siyasi komiser gibi, onun oluru olmadan İstanbul Başsavcısı hiçbir şey yapamıyor. Bu şaibeyi Türk yargısı artık içinden atmak zorunda. Bunu atamadığı sürece hukuk işlemez.”

İDDİALAR SORUŞTURULMADI

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, İstanbul Başsavcılığı ise iddiaları soruşturmak yerine Karadağ hakkında soruşturma açtı. Ankara Başsavcılığı’na 12 Aralık’ta talimat yazan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Sarıdere, Karadağ’ın söylemlerinin iftira ve kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçlarını oluşturabileceğini kaydetti. Ankara’ya yazılan talimat yazısında, Karadağ’ın ifadesi alınırken, şu soruların sorulması istendi:

KARADAĞ’A SORULAN SORULAR

“Beyanınızda bahsettiğiniz ‘pelikan grubu’ nedir ve temsilcisi olarak bahsettiğiniz kişi kimdir?

Temsilci olarak bahsettiğiniz kişinin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın odasının yanında tahsis edilmiş bir odası oduğunu belirtmektesiniz. Söz konusu odanın varlığına ve nerede olduğuna dair somut olarak bildiklerinizi açıklayınız?

Ne zaman ve kim tarafından o kata çıkmanızın yasaklandığını açıklayınız?

Pelikan grubunun avukatının gölge başsavcı olarak çalıştığı, İstanbul Başsavcısı ile iştişare ettiği, onun oluru olmadan İstanbul Başsavcısı’nın hiçbir şey yapmadığı iddiasında bulunmaktasınız. Somut olarak iştişare edilen bir konu, yer, zamanı gibi hususlarda bildikleriniz nelerdir? ”

‘GÜL VE DAVUTOĞLU TANIK OLARAK DİNLENSİN’

Karadağ, ifade daveti üzerine dün Ankara Adliyesi’ne giderek savcıya şüpheli olarak ifade verdi. İfadesinde Pelikan grubununun kimlerden oluştuğunu bilmediğini, bu grubun varlığından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsettiğini anımsatan Karadağ, bu kapsamda Gül ve Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesini istedi. Karadağ ayrıca İstanbul Başsavcısı’nın odasında bulunan kamera kayıtlarının son 6 aylık bölümü ile ziyaretçi kayıtlarının incelenmesini talep etti. Karadağ’ın avukatı İlhan Cihaner, “Pelikan grubu kimdir sorusunun muhatabı müvekkilimiz değil, bu yapılanmayı soruşturması gereken savcılıktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 13:00
YORUM EKLE