Erbaş’tan Ayasofya açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin, “İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun" dedi

Erbaş’tan Ayasofya açıklaması

CiddiGazete- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Karaman'ı ziyaret etti.

Ziyaret esnasında gazetecilerin Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin sorularını cevaplayan Erbaş şunları söyledi:

'ZİNCİRLER KIRILACAK AYASOFYA AÇILACAK'

"Bizim gençliğimiz 'Zincirler kırılacak Ayasofya açılacak' sloganlarını söyleyerek geçti. Sadece Türkiye için değil tüm İslam dünyası için büyük bir anlamı olan, sembolik bir anlamı olan camidir Ayasofya. 86 yıllık bir hasretten sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük bir gayreti ile bütün İslam dünyasına, sadece İslam dünyasına değil, bütün insanlık için önemli bir değerdir, önemli bir mabettir."

‘BİR MEKTEP BİR MEDRESE OLSUN’

Caminin 1500 yılı aşkın tarihi geçmişi olduğunu vurgulayan Erbaş, "Dolayısıyla ben bütün insanlığın esasında içinde ibadet edilebilen bir mabede dönüştürülmüş olmasının, aslına rücu ettirilmiş olmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. İnşallah cemaati bol olsun. Ziyaretçisi bol olsun. İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun" diye konuştu.

YORUM EKLE