Erdoğan, AYM kararını 'takmadı!'

Anayasa Mahkemesi, Ahlat'ta Van Gölü kıyısına Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılabilmesi için çıkarılan yasayı iptal etmişti. Ahlat'ta konuşan Erdoğan inşaata devam sinyalini verdi

Erdoğan, AYM kararını 'takmadı!'

CİDDİGAZETE

Anayasa Mahkemesi (AYM), Ahlat'ta Van Gölü kıyısına Cumhurbaşkanlığı Külliyesi inşa edilebilmesi için ‘torba yasa’yla getirilen yasa maddesini iptal etmişti. Ahlat'ta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AYM'nin kararına rağmen, “Birileri rahatsız olsa, engellemeye çalışsa da biz bu otağı ilçemize kazandıracağız” diyerek inşaat çalışmaları Nisan 2019’da başlayan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yapımına devam edileceği sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Türk milletinin ruh kökü ile bağlantısını kesmek isteyenler Ahlat'ı görmezden geldi. Ahlat'ın kadim mirasının yakından tanınmasını sağlıyoruz.

Evlatlarımıza tarih şuuru kazandırmak konusunda hala büyük eksikliklerimiz var. Gençler, Ahlat'ı Malazgirt'i yeterince tanımıyor. Malazgirt'i Ahlat'ı görmeden "Türkiye'yi tanıyorum" demeyin. Sultan Alparslan Malazgirt Zaferi'nden önce son otağını burada kurmuştur.

Malazgirt Savaşı'nın yaşandığı bölgeyi milli park ilan ederek örnek bir yer haline getiriyoruz.

Ahlat'ta 10 dönüm arazi üzerine 1071 metrekare oturma alanına sahip bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kuruyoruz. Tarihi şehirlerimize nasıl sahip çıkıyorsak ecdad yadigarı ata sporlarımıza da sahip çıkacağız.

Zira bu kabristanları ziyarete gelenler inşallah oralarda kalma imkanı da bulsunlar. Ahlat’ı daha yakından tanısınlar. Anadolu’nun Orhun Abideleri olarak bilinen tarihi yazıtları UNESCO listesine aldırmak için şu anda mücadele ediyoruz.

Birileri rahatsız olsa engellemeye çalışsa da biz bu otağı ilçemize kazandıracağız.”

AYM İPTAL ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi inşa edilebilmesi için ‘torba yasa’yla getirilen yasa maddesini AYM iptal etmişti. Maddenin yanı sıra külliye alanının gösterildiği kroki de iptal edilmişti.

Maddeye göre; Çandarlı Limanı, Rize İyidere Lojistik Merkez Limanı, Rize dolgu alanı ile Bitlis Ahlat’ta Van Gölü kıyısına yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için Kıyı Yasası’ndaki kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümler uygulanmayacaktı. Aralarında külliyenin de bulunduğu yapılar için kıyılar doldurulabilecek, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılabilecek, kum, çakıl alınabilecekti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 13:37
YORUM EKLE