Erdoğan, Merkel’i ikna edemedi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel’in dünkü görüşmesine rağmen Almanya, Türkiye’yi coronavirüs tehlikesi nedeniyle riskli bölgeler listesine dahil etti

Erdoğan, Merkel’i ikna edemedi!

CiddiGazete- Almanya, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 130 ülkeyi, yeni oluşturulan coronavirüs risk bölgesi listesine aldı. Söz konusu liste, Robert Koch Enstitüsü tarafından hazırlanıyor ve düzenli olarak güncelleniyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, uluslararası seyahat uyarısı gereği, listede yer alan riskli ülkelere gidenlerin Almanya'ya döndüklerinde 14 gün ev karantinasında kalmaları zorunlu.

Yüksek salgın riski göz önünde bulundurularak belirlenen risk bölgelerinden Almanya’ya hava, deniz ya da kara yoluyla giriş yapanların, yetkili sağlık kuruluşlarıyla giriş yaptıkları bilgisini paylaşmalarının ardından evlerinde 14 gün karantinaya girmeleri ve bu süre zarfında ev dışından kimseyle görüşmemeleri gerekiyor.

TÜRKİYE’DE TATİL EĞİLİMİ AZALIR

Almanya'nın Türkiye'yi coronavirüs salgını nedeniyle riskli ülke olarak sınıflandırmasını DW Türkçe'ye değerlendiren Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Milletvekili Volkan Baran, uygulama nedeniyle Almanların Türkiye'de tatil yapma eğilimlerinin büyük ölçüde azalacağını söyledi.

Listenin günlük olarak değerlendirilip, güncellendiğini ifade eden SPD'li vekil Baran, "Umarım salgın daha hızlı bir şekilde kontrol altına alınır ve listedeki ülke sayıları azalır" dedi.

MEMLEKET ZİYARETLERİ DE AZALIR

Türkiye'den dönüşte 14 gün evde karantina altında kalmanın Almanya'da yaşayan Türkler için de caydırıcı olabileceğini ifade eden Baran, "Çok sayıda Türkiye kökenli yaz tatillerini memleketlerinde geçiriyor, ailelerini ve akrabalarını ziyaret ediyor. Ama şimdi geri döndüklerinde 14 gün evde kalmak zorunda olacaklar. Bu durumda ya tatillerini erkenden bölüp dönecekler ya da karantina nedeniyle özel izin almayı deneyecekler" diye konuştu.

KARANTİNA EĞİTİMİ DE AKSATIR

Volkan Baran tatil dönüşü karantinaya alınma durumunda okula giden çocukların eğitimlerinin de aksayacağını vurgulayarak, "Beni asıl düşündüren konu eğitim. Çocuklar pandemi nedeniyle zaten uzun süre okuldan, eğitimden uzak kaldılar. Araya tatil girdi. Tatilden sonra derslerin devam etmesi gerekiyor. Eğer izinler tatilin son gününe kadar değerlendirilirse güncel uygulamaya göre çocukların okula gitmeleri yasak. Yani iki hafta daha okuldan uzak kalacaklar. Bu büyük sorun" ifadelerini kullandı.

KARANTİNA İHLALİ SUÇ SAYILIR

Volkan Baran, karantina kurallarını ihlal edenlerin ya da karantinaya girmeyenlerin virüs bulaştırmaya sebep olmaları halinde Alman ceza hukukuna göre suç işlemiş sayılacaklarını da sözlerine ekledi.

KARANTİNADA İSTİSNAİ DURUMLAR

Ev karantinası uygulamasından muaf olabilmek için COVID-19 semptomları görülmediğini ve coronavirüs taşıyıcısı olunmadığını belgelemek gerekiyor. AB üyesi veya Robert Koch Enstitüsü tarafından kabul edilen ülkelerden alınan raporlar geçerli sayılıyor. Raporun Almanya'a giriş yapmadan en fazla 48 saat önce alınmış olması şartı da aranıyor.

RİSK BÖLGELERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Ülkeler salgın riskine göre sınıflandırılırken, yeni vaka sayısındaki artış göz önünde bulunduruluyor. Bir haftada 100 bin kişide 50'den fazla yeni vaka görüldüğü durumlarda, ülke risk bölgesi ilan ediliyor. Bunun yanı sıra, yeni vaka sayısı az olan ülkelerde, test kapasitesinin az olması, salgınla mücadele önlemlerinin yeterli olmaması ve ülkenin salgının durumuna dair güvenilir bilgileri paylaşmaması da bir ülkenin risk kategorisine girme nedenlerinden sayılıyor.

Avrupa Birliği içinde hala risk bölgesi kabul edilen ülke: İsveç. AB dışından risk bölgesi sayılmayan ülkelere örnek ise: Tunus, Yeni Zelanda ve Avustralya.

Türkiye, İtalya ve İspanya'dan sonra Almanların tatil için en çok tercih ettiği üçüncü ülke.

ÇAVUŞOĞLU ELEŞTİRMİŞTİ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Der Spiegel dergisine geçen hafta yaptığı açıklamada, seyahat uyarısının devam etmesini eleştirmiş, bu kararın arkasındaki bilimsel nedenleri anlamakta güçlük çektiğini ifade etmişti.

ERDOĞAN-MERKEL GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile dün videokonferans görüşmesi gerçekleştirmişti.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede yeni tip coronavirüs (Covid-19) ile mücadele ve salgın sonrası dönemde atılabilecek adımlar da ele alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 13:23
YORUM EKLE