Erdoğan’dan Ayasofya talimatı

Erdoğan kurmaylarına, “Ayasofya’nın tarihini korunması için çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Siz de bu çalışmayı ve Ayasofya’nın bizim için önemini herkese anlatın. Doğruları anlatın” talimatı verdi

Erdoğan’dan Ayasofya talimatı

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında gündemin ağırlıklı maddesi Ayasofya’nın ibadete açılması oldu.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın aktardığına göre MKYK üyeleri, 24 Temmuz’da ibadete açılacak olan Ayasofya’da olmak istediklerini Erdoğan’a iletti.

Erdoğan, “Davetiyeye gerek yok. Ezan erkese davettir. Hep birlikte orada olacağız. Sizi de bekliyoruz” dedi.

‘DANIŞTAY KARARI’

Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından bazı liderlerle yaptığı görüşmelerde, “Ayasofya’nın ibadete açılması Danıştay’ın kararıdır. Ayasofya sadece Müslümanlara açık bir ibadethane değil. Ayasofya’yı koruyacağız ve artık ücretsiz ziyaret edilebilecek. Bu insanlığın ortak mirası” sözlerini kullandığını anlattı.

‘DOĞRULARI ANLATIN’

“Ayasofya da Sultanahmet, Süleymaniye gibi herkes tarafından gezilebilecek. Fatih Sultan Mehmet aynı zamanda ortodoksların da lideriydi, hükümdarıydı. Bizde bir Rum Ortodoks Kilisesi var. Ayasofya zaten cami idi, müzeye çevrilmişti, şimdi tekrar cami oldu. Tarihi yapı korunacak. Ayasofya’nın tüm özellikleri korunacak” diyen Erdoğan kurmaylarına, “Ayasofya’nın tarihini korunması için çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Siz de bu çalışmayı ve Ayasofya’nın bizim için önemini herkese anlatın. Doğruları anlatın” talimatı verdi.

AYASOFYA BİLİM KURULU

Toplantıda Erdoğan, Ayasofya’nın tarihi mirasının korunması için, Cumhurbaşkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, öğretim üyeleri ve tarihçilerden oluşan Bilim Kurulu’nun kurulduğu ve bu kurulun çok titiz çalıştığı bilgisini verdi.

Ayasofya’da ibadet anında mozaik ve fresklerin maskeleyici bir sistem ile kapatılacağı, bu çalışmanın Bilim Kurulu tarafından yürütüldüğü aktarıldı.

YORUM EKLE