Fatih Portakal hakkında karar verildi

Paylaştığı Twitter mesajı nedeniyle Bankacılık Kanunu'nun 'İtibarın Korunması' başlıklı 74'üncü maddesini ihlal ettiği ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamalarıyla hakkında iddianame düzenlenen ve 3 yıla kadar hapsi istenen gazeteci Fatih Portakal beraat etti

Fatih Portakal hakkında karar verildi

CiddiGazete- Gazeteci Fatih Portakal, “Biz bize yeteriz Türkiyemkampanyası tanıtımında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı ‘Tekalifi Milliye’ benzetmesi üzerine Twitter hesabından paylaştığı mesaj nedeniyle Bankacılık Kanunu'nu ihlal ettiği ve yine aynı paylaşım nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamalarıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı her iki davadan da beraat etti.

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Fatih Portakal katılmazken taraf avukatları hazır bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Portakal’ın, Bankacılık Kanunu'nun “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” hükmü ile iddianame düzenlenmiş ve Portakal hakkında ‘itibarın zedelenmesi’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamalarıyla 3 yıla kadar hapis istenmişti.

Sözcü’den Fahrettin Öztürk’ün haberine göre, mahkemede söz alan Portakal'ın avukatı söz konusu paylaşımlarda BDDK veya Cumhurbaşkanı’na yönelik suç teşkil edecek ifadelerin olmadığını belirterek, “Kullanılan ifadeler ‘İfade özgürlüğü' kapsamında değerlendirilmelidir. Paylaşımda bankacıkla ilgili zikredilen tek kelime mevduat ibaresidir. Siyasilerin ve özellikle yüksek makamdaki siyasilerin diğer insanlara nazaran daha sert eleştirilere maruz kalabilecekleri ve bunun suç oluşturmayacağı Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay içtihatlarında kabul edilmiştir. Bu nedenle müvekkilin beraatini talep ederiz” dedi.

Mahkemeye heyeti, Fatih Portakal'ın yargılandığı itibarın zedelenmesi suçunun oluşması için bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olması ya da bu yolla asılsız haber yapması gerektiğini belirtti.

'İDDİANAMEYE KONU PAYLAŞIMIN HABER NİTELİĞİ YOK'

İddianameye konu paylaşımın haber niteliği olmayıp sanığın kişisel yorumunu içerdiği, asılsız haber olarak nitelendirilmeyeceği ve söz konusu paylaşımda bir bankaya ilişkin ifade ve bankaların veya BDDK’nın hedef alındığına dair olgu bulunmadığını da belirten heyet, atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını ifade etti.

Mahkeme tarafından, dava konusu paylaşımın Cumhurbaşkanı’na yöneltildiği hususunda kuşku bulunmamakla birlikte yazılan ifadelerin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek boyutta, somut bir fiil veya olgu isnadı ya da sövme içermediği kaydedildi.

AÇILAN DAVALARDAN AYRI AYRI BERAAT

Mahkeme, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun koşullarının da oluşmadığı ve yüklenen fiilin kanunda suç olarak tamamlanmamış olması nedeniyle Portakal hakkında açılan davalardan ayrı ayrı beraatine hükmetti.

YORUM EKLE