Financial Times’tan Ayasofya yorumu

Dünyanın önde gelen ekonomi gazetesi Financial Times, Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağına ilişkin tartışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a katkı sağladığını yazdı

Financial Times’tan Ayasofya yorumu

CiddiGazete- Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağı hem yurt içinde hem de yurt dışında tartışılmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen ekonomi gazetesi Financial Times da bu tartışmalara katılarak Ayasofya ile ilgili kapsamlı bir analiz yayımladı.

Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel imzalı haberde, “Müze mi cami mi: Erdoğan Ayasofya’nın geleceği ile ilgili tartışmayı alevlendirdi” başlığını kullandı.

‘AYRIŞTIRICI BİR ULUSAL TARTIŞMA’

Gazete binlerce yıllık tarihiyle dünyanın en önemli tarihi yapılarından biri olan Ayasofya’nın akıbetinin mahkeme kararı ile belirleneceğini hatırlatırken, “Türkiye Cumhurbaşkanı Muhafazakarların ve ulusalcıların uzun süredir çağrısına yanıt verdi ve ağırlığını koydu. Böylelikle ayrıştırıcı bir ulusal tartışmayı da tetikledi” yorumunu yaptı.

'ERDOĞAN'A KATKI SAĞLIYOR'

ABD ve Yunanistan’ın bu tartışmada “Ayasofya müze olarak kalsın” çağrısının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işine yaradığını öne süren Financial Times, “Bu tür uyarılar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin konumunu küresel bir güç ve Müslüman dünyanın dini merkezi haline getiren güçlü lider olma çabasına katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen ay Ayasofya hakkındaki, “Ayasofya ile ilgili ‘Orayı camiye çevirmeyin’ diyorlar. Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz, biz mi” sözlerini anımsattı.

KAYNAK: Sözcü

YORUM EKLE