Halkbank davasında bugün ne oldu?

Halkbank’ın "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delme" suçlamasıyla yargılandığı dava 2 Aralık tarihine ertelendi

Halkbank davasında bugün ne oldu?

CİDDİGAZETE

Halkbank’ın "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delme" suçlamasıyla yargılandığı davaya bugün devam edildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre bugünkü duruşmada olanlar özetle şöyle:

Amerika'nın Sesi, mahkemeye, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'na bağlı savcı yardımcılarıyla bir dönem Halkbank soruşturmasıyla ilgili bankaya danışmanlık ve ABD'de hukuki temsilciliğini yapan King ve Spalding hukuk firmasına bağlı dört avukatın katıldığını bildirdi.

Halkbank avukatı Andrew Hruska, ABD'nin Halkbank'ı yargılama yetkisi olmadığını ve reddi hakim talebini iletmek amacıyla duruşmaya katılmak istediğini ifade etti.

Savcı Yardımcısı Michael Lockard, böylesi bir katılıma itiraz ederek bunun yasal olarak mümkün olmadığını dile getirdi. Yargıç Berman, Halkbank'ın yapılacak yeni bir duruşmada sınırlı ve özel katılım şartıyla katılma talebiyle ilgili olarak hukuk firmasından ayrıntılı yeni bir başvuru dilekçesi istedi. Bu konudaki argümanlarını sunmaları için avukatlara 19 Kasım'a kadar süre verdi.

Berman, savcılığa da avukatların iddialarını cevaplamaları için 26 Kasım'a kadar süre tanıdı. King ve Spalding hukuk firmasından, savcılık tarafından sunulan dilekçeye 2 Aralık'a kadar cevap vermesini istedi.

Halkbank avukatı Hruska, reddi hakim talebinin gerekçesi olarak, Yargıç Berman'ın, Reza Zarrab ve Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davalara bakması ve 2014'te İstanbul'da katıldığı bir sempozyumda "Türk hükümetini eleştiren açıklamalar yapmasını" göstermişti.

"ABD'nin Halkbank'ı yargılama yetkisi olmaması" gerekçesi ise bankanın ABD'de herhangi bir varlığı veya faaliyeti olmaması üzerine temellendiriliyor.

Ayrıca, bugünkü duruşma öncesinde davayı takip eden gazetecilerden Adam Klasfeld, savcılığın mahkemeye sunduğu yeni bir belgeyi paylaştı.

Belgede savcılık mahkemeye, kargo şirketi FedEx aracılığıyla Halkbank'a mahkeme celbi gönderdiklerini fakat şirketin bu belgeyi almayı reddettiğini söyledi.

HALKBANK 6 AYRI SUÇLA İTHAM EDİLİYOR

Halkbank, New York'ta 22 Ekim'de başlayan ve bugün devam eden davada, "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delme" suçlamasıyla yargılanıyor. New York Güney Bölge Savcılığı hazırladığı 45 sayfalık iddianame ile bankaya "dolandırıcılık" ve "kara para aklama" dahil 6 farklı suçlama yöneltmişti.

İran'a yasa dışı yollardan 20 milyar dolar aktarmakla suçlanan Halkbank, iddiaları reddediyor.

Davaya Yargıç Richard Berman bakıyor. Berman daha önce, Halkbank eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın hüküm giydiği davaya da bakmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 00:33
YORUM EKLE