Hem ramazanda hem bayramda kısıtlama

Bilim Kurulu bugün, kabine yarın toplanacak. Artan vaka sayılarını azaltabilmek için hem ramazanda hem de bayramda alınabilecek yeni önlemler ele alınacak

Hem ramazanda hem bayramda kısıtlama

CiddiGazete- Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ise Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak. Her iki toplantıda da artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle alınması gereken yeni tedbirler üzerinde durulacak.

Ramazanda toplumsal hareketliliğin azalmasını öngören uzmanlar yeni tedbirlerin hem ramazan hem de bayram boyunca uygulanmasının önemine işaret ediyor.

KIRMIZI KOD ALARMI

Hürriyet’ten Nuray Babacan ve Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, turizm sezonuna vaka sayılarını azaltmış olarak girmeyi hedefleyen hükümet hazırlıkları bu yönde sürdürüyor. Vaka sayısına göre İngiltere, Almanya ve Rusya gibi Türkiye’ye daha fazla turist gönderen ülkelerin “kırmızı kodlu ülkeler” listesinde yer almamak için önlemlerin sıkılaştırılması gerekiyor. Türkiye bugünkü rakamlarla riskli ülkeler arasında bulunuyor.

TURİZM KARNESİ

Türkiye’nin karnesini düzeltmek için 1-2 aylık sıkı bir kontrol politikası uygulanacak. Bu ülkelerin direkt yasak koymasa bile riskli ilan ettikleri ülkelere giden vatandaşlarına dönüşte 14 gün karantina zorunluluğu koyduğu, bunun da turistler için caydırıcı olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin vaka sayısının azaltılmaması durumunda, turist sayısında ciddi sıkıntı olacağı endişesinin daha sıkı kararlar alınmasını sağlayacağı ifade ediliyor.

HEDEF YAZ AYLARINDA 10 BİN VAKA

Yapılan toplantılarda, uzmanlar, alınacak yeni kararların etkisiyle nisan sonunda vakaların gerileyeceğini, mayıs ayının ikinci yarısından sonra rahatlanacağını, vakaların 20 binlere ineceğini belirtiyorlar. Hedefin yaz aylarında en fazla 10 binli vaka seviyesinde kalmak olduğu ifade ediliyor.

İŞTE KAPANMA SEÇENEKLERİ

Vaka ve ölüm sayılarının azaltılması amacıyla ramazan ayı tedbirlerini görüşecek olan Bilim Kurulu’nun bugünkü tavsiyeleri doğrultusunda yarın toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınabilecek yeni önlemler değerlendirilecek.

Kabinede vaka sayılarındaki artışın nedenleri, atılması gereken yeni adımlar, aşı tedarikinde gelinen nokta, yerli aşı çalışmaları tüm yönleriyle ele alınacak.

Türkiye genelindeki coronavirüs tablosuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bilgi verecek.

Uzun süreden beri ilk kez pazartesi yerine salı günü toplanacak olan kabinenin en önemli gündem maddesi yine coronavirüsle mücadele ve alınabilecek yeni önlemler olacak.

DİNLENDİRME FORMÜLÜ

Toplantıda Ramazan Bayramı sonuna kadar tedbirlerin sıkılaştırılması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında dikkat çektiği şekilde tüm Türkiye’nin “dinlendirilmesi” formülü ele alınacak.

Kısıtlama seçenekleri şöyle:

- Hastanelerdeki doluluk oranlarının artmasına paralel olarak iftar ve sahur vakitleri başta olmak üzere hareketliliğin azaltılması, vaka sayısının düşürülmesi amacıyla önümüzdeki bir aylık dönemde “toplu ziyaretler” yasaklanacak.

SEYAHAT KISITLAMALARI

- Özellikle Ramazan Bayramı’nda ilden ile geçişin önlenmesi amacıyla şehirlerarası seyahatlere kısıtlamaların getirilmesi, hafta sonu ve hafta içi belli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının iftar ve sahur saatleri dikkate alınarak sürelerinin değiştirilmesi gündemde olacak.

- Bununla birlikte kafe, restoran, lokanta ve AVM’lerin yemek bölümlerinin ramazan boyunca sadece paket servis şeklinde hizmet vermesi de konuşulan seçenekler arasında olacak.

KAMUDA KADEMELİ MESAİ

- Kamuda kademeli mesaiye geçişten toplu iftarların ve sahurların yasaklanması, aile ve akraba ziyaretlerinin kısıtlanması da düşünülen formüller arasında.

- Çok yüksek riskli illerde yüz yüze eğitime 8’inci ve 12’nci sınıflar haricinde ara verilmesi de düşünülüyor. Ramazanda yüz yüze eğitime ara verilmesiyle öğretmenlerin aşılama oranının arttırılması da amaçlanıyor.

65 yaş üstü ve 20 yaş altına dönük sokağa çıkma saatlerinde değişiklik yapılabileceği de belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 16:36
YORUM EKLE