HES'in regülatörü paramparça olmuş

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı; vatandaşların yıkıldığını, bakanlık, DSİ ve Kastamonu Valiliği'nin yıkılmadığını ileri sürdüğü HES'i havadan görüntüledi

HES'in regülatörü paramparça olmuş

CiddiGazete- Bozkurt'ta meydana gelen sele vatandaşların HES’in çökmesinin neden olduğunu iddia etmesi üzerine, önce Kastamonu Valiliği iddiaları yalanlamış, ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada, HES’lerin sele neden olmadığını, aksine etkisini azalttığını belirtmişti.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, kilometrelerce yürüyerek HES'in bulunduğu bölgeye gitti.

Sosyal medya hesabından HES'in son halini paylaşan Baltacı, "Yıkılan HES yapıları burada, yalan söyleyen bakanlar orada. İşte görüntüler. Neyi saklıyorsunuz, kimi koruyorsunuz?" diye sordu.

"REGÜLATÖR VE İLETİM KANALLARI PARAM PARÇA"

Köy yollarının henüz yapılmadığını belirten ve yürüyerek bölgeye ulaştıklarını ifade eden Baltacı, "Kamuoyunun merak ettiği Hidro Elektrik Santrali bölgesine gelmeyi başardık. Arkamda Bozkurt'un üstüne kurulan HES'in regülatörünü ve beton iletim kanallarını görüyorsunuz. Aşırı yağış dolasıyla, bu dağlardaki küçük vadilerde biriken sular buraya hızla akmış. Regülatör ve su kanallarını paramparça etmiş. Bu bölgede çok yoğun ormancılık faaliyetleri yürütülür. Ormanda kesilen tomruklar da sel suyuna kapılarak önüne regülatör ve iletim kanalarını da alarak Bozkurt'a kadar gitmiş. Tarım Bakanı felaketin ilk anlarında şöyle bir açıklama yapmıştı; 'Selin en büyük mağduru HES'ler' demişti. Doğanın akışına bu şekilde müdahale edilirse hem HES hem de şehirlerdeki insanlarımız bunun acı bedelini ödemek zorunda kalır" dedi.

"MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERMİŞTİ"

Ezine Çayı üzerinde kurulan Ebru Hidroelektrik Santrali'nin evine zarar vereceğini ileri süren bir vatandaşın açtığı dava üzerine Kastamonu İdare Mahkemesi 2013 yılında HES için yürütmeyi durdurma kararı vermiş ancak şirket yapımına devam etmiş, proje tamamlanmıştı. HES inşaatı için kamulaştırma yapılan bölgede arazisi bulunan bir yurttaşın dava açtığı proje için mahkeme "telafisi olmayacak zararlar doğurabilir" kararı vermişti.

2016 yılında HES’in ilk ünitesi bir yıl sonra da ikinci ünitesi devreye alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2021, 19:58
YORUM EKLE