İki bölge için çok kritik deprem uyarısı!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kıbrıs'ta meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem bir ucunun İskenderun Körfezi'ne dayandığını belirten Ercan, "Gelecekte Çukurova ile Hatay'da gerginlik boşalmaları yaparsa şaşırtıcı olmaz" dedi

İki bölge için çok kritik deprem uyarısı!

CiddiGazete- Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kıbrıs'ta meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremi aylar öncesinden bildi.

Ercan, Antalya açıklarında meydana gelen deprem sonrasında yaptığı açıklamada, "Kıbrıs Dalma-Batma Kuşağı, aşağı yukarı 700 kilometreye kadar etkili. Bu bölgede 5 üzerinde deprem bekliyorum" şeklindeki sözlerini Güney Kıbrıs gazeteleri de kullanmıştı.

ÇUKUROVA VE HATAY'A DİKKAT ÇEKTİ

Bugün saat 17.27’de, Kıbrıs'ta meydana gelen depremi Prof. Dr. Ercan, şöyle yorumladı:

- İçinde varsıl doğal gaz yatakları olan, güneyinde Mısır ile Nil Çatalağzı yelpaze çökelleri bulunan Afrika kabuğu, yılda 4 ile 5 santimetre hızla Kıbrıs yayı boyunca, Kıbrıs adasının altına dalarken, Kıbrıs’ı toslarken, germiş, dalan dilim üzerinde 51 kilometre derinde deprem oldu.

- Dalmanın başladığı yer Güney Kıbrıs kıyılarından 50 ile 75 kilometre güneyde olup, Larnaka depremi onun izdüşümünde yer alıyor.

- Larnaka izdüşüm yeridir. Bu dalma batma kuşağının bir ucunun İskenderun Körfezi olmasından dolayı gelecekte Çukurova ile Hatay’da gerginlik boşalmaları yaparsa şaşırtıcı olmaz. Kıbrıs’ta deprem olacağını daha önce duyurmuştum.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 14:43
YORUM EKLE