İlber Ortaylı: O gün oradaydım...

Bayrak tartışmasına Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldı. Ortaylı, "O gün oradaydım. Fotoğraftaki İş Bankası'dır. Çok iyi hatırlıyorum; Kennedy'nin yardımcısı Johnson'ın Ankara ziyaretiydi. 63 Kasımıydı. Ankara protokolünde karşılama iki bayrakla yapılır" diye konuştu

İlber Ortaylı: O gün oradaydım...

Hafta sonu AKP Kızılcahamam kampında yaptığı konuşmada, “İlk IMF anlaşmasının altında darbe yönetiminin başı Cemal Gürsel’in, onu takip eden 4 anlaşmanın altında da devrin CHP Genel Başkanı İnönü’nün imzası vardır” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnönü’nün fotoğrafını göstererek, “İşte görüyorsunuz, elindeki bayrak dikkat edin Türk bayrağı değil. Elindeki bayrak Amerika. Bu da İnönü. Bunların geçmişi hep böyle” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İnönü fotoğrafını göstermesinin ardından başlayan bayrak tartışmasında, başta İnönü’nün torunu eski CHP Milletvekili Gülsün Bilgehan olmak üzere çok sayıda CHP’liden yanıt geldi ve İnönü’nün Türk ve Amerikan bayraklarını birlikte tuttuğu fotoğraflar gösterildi.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan "Bidebunudinle" programına konuk olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla başlayan bayrak tartışmasını yorumladı.

Fotoğrafın dönemin ABD Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson’ın Türkiye’ye ziyaretinde çekildiğini ifade eden Ortaylı, "Ben o gün oradaydım. Fotoğraftaki İş Bankası’dır. Ankara Ulus’tadır. Ben çok iyi hatırlıyorum Kennedy’nin yardımcısı Johnson’ın Ankara ziyaretiydi. 63 Kasımıydı. İsmet Paşa Başbakan’dı ve o yüzden o karşıladı. Orada büyük bir kalabalık vardı” dedi.

"ANKARA PROTOKOLÜNDE KARŞILAMA 2 BAYRAKLA YAPILIR"

“Ankara misafir ağırlamaktan çok hoşlanıyordu. Johnson’dan önce Eisenhower gelmişti. Caddeler yıkılmıştı. Johnson geldiğinde oradaydım. Kalabalık daha çok İsmet Paşa’yı alkışlıyordu. Tabii ki elinde bayrak vardı herkesin olduğu gibi. Bu birinci resimde iyi görünmüyor ikincisinde kaldırmış. Ankara protokolünde karşılama iki bayrakla yapılır” diyen Ortaylı, şöyle devam etti:

"İnönü gereken bayrağı tutar, boşverin onu tartışmayalım. Bu kimseyi Amerikancı yapmaz. Biz de çok bayrak tuttuk ama bu beni de Amerikancı yapmadı.”

"İNÖNÜ HİÇBİR ŞEYCİ DEĞİLDİ"

Ortaylı, sözlerini şöyle noktaladı:

"İnönü niye Amerikancı olsun? İnönü hiçbir şeyci değildi. Neci olmak lazımsa ocu olmuş bir adamdır. Ne Almancı oldu ne Rusçu oldu. Paşanın bütün unsurlara karşı da şüphesi vardır.”

YORUM EKLE