İstanbulkart'a HES kodu nasıl alınır

Sağlık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu ve İçişleri Bakanlığı'nın da tüm toplu taşıma araçlarına binerken zorunlu kıldığı HES Kodu İstanbulkart eşleştirmesi gerekiyor

İstanbulkart'a HES kodu nasıl alınır

CiddiGazete- Türkiye'nin tüm illerini kapsayan genelgede tüm kullanıcıların HES kodunu İstanbulkart ile eşleştirmesi istendi. Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs önlemleri kapsamında aldığı kararda toplu ulaşımda HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirildi. Şehir içi ulaşımın daha güvenli hale gelmesini amaçlayan uygulama başladı.

Sağlık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu ve İçişleri Bakanlığı'nın da tüm toplu taşıma araçlarına binerken zorunlu kıldığı HES Kodu İstanbulkart eşleştirmesi için süreç 15 Ocak'ta başlayacak. İstanbulkart HES Kodu eşleştirmesi için öncelikle kişinin HES Kodu'na sahip olması gerekecek. Hes Koduna Sağlık Bakanlığı’nın "hayatevesigar" adresinden ulaşabilirsiniz.

TANIMLAMA VE EŞLEŞTİRME

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden alınan HES Kodunu, kişisel bilgiler ve telefon numarası ile "istanbulkart" sitesindeki gerekli alanları doldurarak tanımlanabilecek. Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamayı yapabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

YORUM EKLE