İtfaiye müdürüne şok dava

Samsun'un Bafra İlçesi'nde, intihar için Kızılırmak’a atlayıp, sonradan pişman olup yardım isteyen iki gencin ölümünden dolayı itfaiye müdürüne dava açıldı

İtfaiye müdürüne şok dava

CiddiGazete

Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesine göre, Osman Ertekin (19) ve Belgin Şahin (15) geçen yıl 15 Mart’ta intihar etmek için Kızılırmak’a atladı. Suya kapılmayan iki genç pişman olup yardım istedi. Olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri geldi. İtfaiye ekipleri yeterli donanımları bulunmadığı için suya giremedi. İtfaiyeciler çevredeki benzin istasyonlarını dolaşarak bot ya da şamriyel aradı ama bulamadı. 40 dakika sonra ikinci itfaiye aracı olay yerine geldi. Araçtaki bot suya indirildiğinde iki genç sulara kapılmıştı.

Gençlerin ailelerinin şikayetiyle o gece olay yerinde bulunan itfaiyecilere soruşturma açıldı. İtfaiyeciler soruşturmaya itiraz etti ancak itirazları reddedildi.

Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı iş güvenliği ve itfaiye hocalarından oluşturduğu bilirkişi heyetine gönderdi. Bilirkişi, Bafra’nın hem Karadeniz hem de Kızılırmak kıyısında olduğunu, itfaiyecilerin su eğitimi ve teçhizatı olması gerektiğini belirtti. Bilirkişi, itfaiyecilerin eğitim almamasından itfaiye daire başkanını, teçhizat bakımından da Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni sorumlu tuttu.

Bu rapor üzerine itfaiye erleri hakkında takipsizlik kararı veren Başsavcılık, Bafra İtfaiyesi Grup Amiri Yaşar Taşçı’ya ise taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Başsavcılık Samsun Büyükşehir Belediyesi hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 15:33
YORUM EKLE