İYİ Partili başkan 10 bin deveye talip

İYİ Partili Aydın İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Avustralya’da kuraklık nedeniyle vurulması planlanan 10 bin deveye talip olduğunu açıkladı

İYİ Partili başkan 10 bin deveye talip

CiddiGazete

Avustralya'da 10 binden fazla devenin çok fazla su içmelerini engellemek için helikopterden vurularak öldürüleceğini açıklanmasının ardından sivil toplum kuruluşu İHH, develerin kesilip etlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına öncülük edeceklerini vurgulamıştı. İHH’nın ardından develere bir talip de Aydın İncirliova’dan çıktı.

Independentturkish’ten Ali Kemal Erdem’in haberine göre, Türkiye’nin tek deve çiftliğinin sahibi ve Deve Güreşleri Federasyonu eski başkanı olan İncirliova’nın İYİ Partili Belediye Başkanı Aytekin Kaya da bu develere talip olduğunu açıkladı.

Yurt dışından koyun, inek gibi hayvanları getirebildikleri halde deve getiremediklerini belirten Aytekin Kaya, Türkiye’de şu an deve konusunda büyük sıkıntı olduğunu söyledi.

Bundan dolayı Türkiye'de 580 tanesi Aydın’da geri kalanı da çoğunlukla Denizli, Antalya, Muğla, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale’de olmak üzere dört beş bin civarı deve kaldığını vurgulayan Kaya şöyle konuştu:

“Avustralya’da develerin vurulacağı haberi bizleri, deve sahiplerini çok üzdü. Kendi aramızda da dün konuştuk. Kedi köpek olunca ortalığı ayağa kaldıran hayvanseverlerin bu konuda da sessiz kalmamasını istiyoruz. Devletimiz ön ayak olursa bu develere talibim. En az dört beş bin tanesini rahat bir şekilde satarım.”

Şu an deve üreten tek çiftliğin kendisinde olduğunu söyleyen ve burada deve sütü de ürettiğini belirten Kaya, “Deve sütünün her şeye faydası var. Kansere bile faydası olduğu tespit edildi. O nedenle ne işimize yarar diye düşünmemek lazım. Devlet bu konuda ön ayak olursa Avustralya’daki develeri almaya talibiz” dedi.

Develerin iddia edildiği gibi doğal dengeyi bozmadıklarını öne süren Kaya, “Deve bir çocuk gibi ilgi ister. Günde 5-10 kilo su içer. Ancak orada belki sayıları çok artmış olabilir. Deve yetiştirmek Aydın ve Denizli’de bir gelenek, kültür. Bunu yaşatmalıyız. Bugün deve güreşleri olmasa Türkiye’de deve kalmayacak hale geldi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 14:01
YORUM EKLE