Kaçan başkonsolosun evi arandı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedini arama çalışmaları gece geç saatlere kadar devam etti. Olay yeri inceleme ekibi, branda çektikleri başkonsolosun evinin bahçesindeki su kuyusunda yoğunlaştı. Yaklaşık 9 saat süren incelemeler 01.48'te sona erdi.

Kaçan başkonsolosun evi arandı

CİDDİGAZETE- Gazeteci Kaşıkçı'nın kaybolması olayıyla ilgili iki ayrı Suudi ekibin incelemelerini tamamlamasının ardından Türk polisi de konsolosluk konutunda inceleme yapmaya başladı. Binayı didik didik arayan ekipler itfaiye aracı istedi. Bahçedeki su kuyusu incelenirken, hassas burunlu arama köpeği de çalışmalarda kullanıldı.

Gece yarısına doğru binaya ikinci bir ekip daha giriş yaptı. Olay yeri inceleme ekibinin başkonsolosluk binasının garajına daha önceden getirilen brandayı çektiği de görüldü.

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girişinin ardından haber alınamayan Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında, Suudi ve Türk yetkililerden oluşan heyet ile olay yeri inceleme ekipleri, Başkonsolosluk binasının ardından konsolosluğa ait konutta da arama yapıyor.

Saat 16.40'ta başlayan aramalarda Türk ve Suudi heyet ile birlikte İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Asayiş ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüklerine bağlı uzman personel görev alıyor.

Aralarında olay yeri inceleme ekipleri, uzman ekipler ve adli tıp kurumu uzmanlarının da bulunduğu heyet konutun her bölgesinde titizlikle çalışmalarına devam ediyor. Konutta yapılan çalışmalar sırasında olay yeri inceleme ekipleri çatıda da inceleme yaparken, ekiplerden bazılarının zaman zaman konuttan çıkarak araçlarından malzeme alıp tekrar içeriye girdiği görüldü.

SU KUYUSUNDA ARAMA

Konuta, arkasında bir su motoru ve jeneratör bulunan bir itfaiye aracı getirildi. Ekipler konutun bahçesinde bulunan su kuyusunda inceleme yaptı. Aralarında olay yeri inceleme ekipleri, uzman ekipler ve Adli Tıp Kurumu uzmanlarının da bulunduğu heyet çalışmalarını sürdürürken, konuta hassas burunlu arama köpeği de getirildi.

İKİNCİ EKİP KONSOLOSLUK BİNASINDA YENİDEN ARAMA YAPTI

Başkonsolosluk konutunda incelemeler devam ederken, ikinci bir olay yeri inceleme ekibi daha konsolosluk binasına geldi.

Olay yeri inceleme ekibinin başkonsolosluk binasının garajına daha önceden getirilen brandayı çektiği de görüldü.

Suudi yetkililerin de eşlik ettiği olay yeri inceleme ekibinin çalışmaları devam ederken, gazetecilerin de bekleyişleri sürüyor.

İnceleme heyetinin başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı bulunuyor.

2 EKİM'DEN BERİ HABER ALINAMIYOR

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan Gazetesi'ne katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde yazılar yazan Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında "infaz timi"nin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 02:49
YORUM EKLE