'Kardeş' dedik kalleş çıktı!

Suriye'de süren iç savaştan kaçtıktan sonra Adana'nın Ceyhan ilçesine gelen ancak daha sonra Kobani'ye giderek YPG'ye katılan ve Türk askerine karşı savaşan iki kardeş, Amasya'da tarım işçiliği yaparken yakalandı

'Kardeş' dedik kalleş çıktı!

Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız, bir bilgi üzerine tüm emniyet birimlerine Suriye’den Türkiye’ye göçmen gibi gelen PKK’nın Suriye kolu YPG’li teröristler olduğunu, bunların yakalanması için çalışmalar başlatılması talimatı verdi.

Bu talimat üzerine harekete geçen Ceyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği ekipleri, Suriye’de süren iç savaştan kaçıp 2014 yılında Ceyhan’a gelip Bota Mahallesi’ne yerleşen Muhammed ile Mahmud Osman kardeşlerin, 2016 yılında Kobani’ye giderek bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye katıldığını saptadı.

Zanlıların Elbab ve Cerablus’ta Türk askerine karşı savaştığı da belirlendi. Kamışlı’daki bir çatışmada Muhammed Osman’ın yaralandığı, Şanlıurfa’ya mülteci gibi tedavi olup tekrar döndüğü tespit edildi.

UYUYAN HÜCRE OLARAK TÜRKİYE’YE GERİ DÖNDÜLER

Polis araştırmayı derinleştirdiğinde zanlı iki kardeşin Suriye’den Türkiye’ye YPG’nin uyuyan hücresi olarak geri gönderildiğini, burada mülteci gibi yaşayıp YPG tarafından emir verildiğinde bombalı eylem yapabileceklerini saptadı. Polis bu zanlıların bulunması için önce Ceyhan ilçesinde operasyonlar yaptı. Ancak yapılan çalışmada, zanlı kardeşlerin dikkat çekmemek için Amasya’ya gittikleri, burada tarım işçisi olarak çalıştıkları belirledi.

TERÖR POLİSİ ‘TARIM İŞÇİSİ’ OLDU

Ceyhan terör polisi hemen Amasya’ya giderek zanlıların hangi tarlada çalıştığını, nerede kaldığını saptamak için tarım işçisi kılığına girdi. Onlarla birlikte Suriye’den gelen mülteci kılığında tarlaya gidip geldi.

Polis zanlı kardeşleri tam olarak saptadıktan sonra tarlada operasyon için düğmeye bastı. Gözaltına alınınca neye uğradıklarını şaşıran zanlılar, sorgulanmak üzere Amasya’dan Ceyhan’a getirildi. Zanlılar sorgularında, Türkiye’ye gelip daha sonra Suriye’ye dönerek YPG’ye katıldıklarını itiraf etti.

ÇELİK YELEKLE GÖTÜRÜLDÜLER

Zanlılar sorgularının ardından geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Polis herhangi bir saldırıya karşı zanlılar, çelik yelekle adliyeye götürdü. Nöbetçi mahkemeye çıkartılan zanlılardan Muhammed Osman isimli şahıs tutuklanırken, kardeşi Mahmud Osman adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

YORUM EKLE