Kaz Dağları’nda 'büyük buluşma'

Türkiye'nin oksijen depolarından Kaz Dağları'na yapılmak istenilen altın madenine karşı doğa ve yaşam için başlatılan "Su ve Vicdan Nöbeti"nde bugün büyük buluşma gerçekleştirildi

Kaz Dağları’nda 'büyük buluşma'

CİDDİGAZETE

Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan su nöbeti, ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

- 26 Temmuz’da başlayan "Su ve Vicdan Nöbeti"nin büyük buluşması bugün gerçekleştirildi.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi'nce düzenlenen buluşmaya, CHP’li vekiller, doğa dostu dernekler, sivil toplum kuruluşları, aktivistler ve yerel, ulusal, uluslararası basın temsilcileri, köşe yazarları, ünlü isimler ve çok sayıda vatandaş katılıyor.

- Alanda eylemciler yanlarında getirdikleri malzemelerle birlikte kahvaltı yapıyorlar.

Günlerdir alanda nöbet tutan eylemciler bu sabah büyük buluşma için uyandılar.

- Çanakkale kent merkezinden de binlerce vatandaş, buluşmanın yapılacağı yere hareket etti.

Vatandaşlar ağaçların kesildiği şantiye alanına gidip burada bir basın açıklaması yapacaklar.

KAZ DAĞLARI'NDA NE OLDU?

Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde, Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen, yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıktı.

Çok sayıda tepki alan olay sonrası bir çok siyasi, ünlü isim ve vatandaş, Kaz Dağları’nda yapılan katliamın durdurulması çağrısında bulundu.

Ayrıca 26 Temmuz’da Çanakkale Belediyesi öncülüğünde maden şantiyesinin yakınına kamp kurularak "Su ve Vicdan" nöbetlerine başlandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 01:23
YORUM EKLE