Kısa çalışma ödeneği ne olacak?

Son dakika haberine göre üç ay işten çıkarma yasaklandı. Ancak işveren işçiyi 3 ay ücretsiz izne çıkartabilecek. Yeni tasarı uygulamaya geçerse, "kısa çalışma ödeneği"ne nazaran işçinin devletten alacağı ücret büyük oranda azalacak

Kısa çalışma ödeneği ne olacak?

CiddiGazete- "Üç ay işten çıkarma yasaklandı" haberinin kantitatif karşılığı:

- Daha önce "kısa çalışma ödeneği"nde işten çıkartılmayıp, ücretsiz izne ayrılan çalışana devlet tarafından verileceği açıklanan ücret; bekar bir çalışan için en az bin 850 lira civarındaydı. Bu para, alınan ücrete bağlı, bürüt asgari ücretin yüzde 150 katına yani 4 bin 500 lira civarına kadar çıkabiliyordu.

- Yeni tasarıda, üç ay işten çıkartılması yasaklanan işçiye, ücretsiz izne çıkartılması durumunda günlük 39 lira 24 kuruş verilecek.
Bir başka deyişle; "kısa çalışma ödeneğinde", en az bin 850 lira, en fazla 4 bin 500 lira alacağını hesap eden vatandaş ücretsiz izne çıkartılırsa, devletten en çok bin 177 lira katkı alacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI!
- En düşük emekli aylığının bin 500 liraya çıkartılmasında da yanlış anlamalar var. Emeklilerin maaşlarına zam yapılmadı, en düşük aylık gelirleri bin 500 lira oldu.

- Bu şu anlama geliyor:
Aldığı emekli aylığı, 850 liradan bin 500 liraya çıkan bir vatandaş, maaşı değil, geliri arttığı için yaklaşık olarak önümüzdeki 10 yıl zam alamayacak. Çünkü maaşına zam yapılmadı, maaşının üzerine Hazine katkı yaptı ve geliri arttırıldı. Gerçek maaşına yapılacak zam, bin 500 lirayı geçene kadar zam alamayacak. Zam alabilmesi için kanun çıkartılıp maaşlarının bin 500 lira olması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 17:11
YORUM EKLE