Korkutan 'deprem' açıklaması

İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik depremi değerlendiren Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, bu depremin beklenen "büyük İstanbul depremi"ni öne çektiğini ileri sürdü

Korkutan 'deprem' açıklaması

CİDDİGAZETE

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, CNN Türk'te Hakan Çelik'in canlı yayında sorularını cevapladı.

"MİNİMUM 7.2'LİK DEPREM OLACAK"

İstanbul’daki yaklaşık 70-75 kilometrelik uzunluktaki fayın kırılmasının beklendiğini söyleyen Görür şöyle dedi:

"Bu fayın enerji biriktirdiğini eğer kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğündeki deprem oluşturabileceğini yıllardan beri söyledik. Maksimum değerleri Adalar’ın güneyindeki fay hattı veya Marmara’daki fayın tümünün kırılması halinde ise 7.6 büyüklüğünde bir deprem beklenebilir.

Silivri'de yaşanan deprem gibi olayların fay hattındaki gerilimi ve iç dinamikleri daha fazla etkileyecektir. Dolayısıyla, kırılma noktasında daha da fazla tahrik edici bir etkileşim yaratacaktır."

"5,8’LİK DEPREM, BEKLENEN DEPREMİ ÖNE ÇEKTİ"

"5.8'lik deprem, olacak büyük depremin şiddetini arttırmıştır ve zaman dilimini de öne çekmiştir. Fayın kırılma olasılığı da artmıştır" diyen Görür sözlerine şöyle devam etti:

"Tüm Marmara Bölgesi sizin de ifade ettiğiniz gibi bu depremden etkilenecek. Ancak daha fazla etkilenmesini beklediğimiz Kuzey kesim İstanbul ve batı alanları olacaktır. 99 depreminden beri her yeri geldiğinde Marmara’da büyük bir depremi beklediğimizi söyledik. Marmara’da büyük bir depremin olma olasılığı 99 depreminden sonra ortaya çıktı. Yani 99 depremleri olmamış olsaydı enerji birikimi fazla olmayacak ve dolayısıyla Marmara’da büyük bir deprem beklemeyecektik. Ancak 99 depremi bu fayların üzerine inanılmaz bir enerjiyi yükledi 55 saniyede 250 yılda yüklenmesi beklenen enerjiyi yükledi. O yüzden biz burada büyük bir deprem bekliyoruz."

YORUM EKLE