Kürşat Bumin hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören "çözümsüzlük süreci" görevlilerinden "akil adam", yazar, gazeteci ve akademisyen 71 yaşındaki Kürşat Bumin hayatını kaybetti

Kürşat Bumin hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören yazar, gazeteci ve akademisyen Kürşat Bumin hayatını kaybetti. Bumin, "çözüm" sürecinde "akil adam" olarak Karadeniz Bölgesi'nde görev yapmıştı.

KÜRŞAT BUMİN KİMDİR?

Kürşat Bumin, 1947 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde doğmuştur.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü mezunudur. 1972- 1980 yılları arasında Paris’te siyaset felsefesine ilişkin çalışmalar yaptı ve çeşitli dergilerde makaleleri yayınlandı. 10 yıl Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Medya eleştirilerini içeren “MedyaKronik” isimli kitabını öğretim görevlisi olarak bulunduğu Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde verdiği derslerin hazırlıkları ve notlarıyla meydana gelmiştir.

Kürşat Bumin, Yeni Şafak Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmıştır. “MedyaKronik” isimli internet sitesinin kurucularındandır. Ayrıca Ali Sirmen ile birlikte SkyTürk kanalında bir televizyon programı da sunmuştur.

Kürşat Bumin, 3 nisan 2013 tarihinde AKP hükümeti tarafından açıklanan ve "çözümsüzlük süreci"ni yöneten 63 kişilik "Akil Adamlar" listesine Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Kitapları :

1981 – Sivil Toplum ve Devlet

1983 – Batı’da Devlet ve Çocuk

1986 – Demokrasi Arayışında Kent

1997 – Okulumuz, Resmi İdeolijimiz ve Politikaya Övgü

1998 – MedyaKronik

2002 – Hukuksuzluğun Günlüğü

2002 – Otoriter Demagoji Farklı Ol, Benim Gibi Ol

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 18:57
YORUM EKLE