Libya'da Türk İHA’sı vuruldu iddiası

Sky News Arabia televizyonu, Rusya ve Fransa'nın desteklediği General Halife Hafter'e bağlı güçlerin, Libya'nın Ayn Zara kentinde uçuşa yasak bölgeye girdiği öne sürülen Türk yapımı insansız hava aracını (İHA) vurduğunu iddia etti

Libya'da Türk İHA’sı vuruldu iddiası

CiddiGazete

General Halife Hafter liderliğindeki korsan Ulusal Libya Ordusu, Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) devirmek üzere başkent Trablus’a saldırdı.

Türkiye ise uluslararası toplumun kabul ettiği Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek verirken, Trablus’a askeri destek sağladı.

AKDENİZ MUTABAKATI ÇILDIRTTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 21 Haziran'da yaptığı bir açıklamada, Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde silah ve askeri ekipman gönderdiğini duyurmuştu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, 27 Kasım’da “deniz yetki alanlarının sınırlandırılması” yolunda bir mutabakat imzalamıştı.

Ankara bu mutabakatla Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğal gazı Türkiye’yi baypas ederek Avrupa’ya ulaştırma planını sekteye uğratmayı hedefliyor.

Zira bu anlaşmayla Türkiye'den Marmaris-Kaş arasındaki bölge ile Libya'dan Derne-Tobruk arasındaki hatta karşılıklı olarak deniz sınırları çizildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 03:02
YORUM EKLE