LPG'li araçlarla ilgili flaş karar

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine ile belirlenen kural ve şartları sağlayan AVM'ler, mevzuata uygun LPG kullanan araçların kapalı otoparklara girmesine izin verebilecek

LPG'li araçlarla ilgili flaş karar

CiddiGazete- LPG'li araçlarla ilgili önemli karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik değişikliği ile gerekli şartları sağlayan alışveriş merkezleri kapalı otoparklarına mevzuata uygun LPG kullanan araçları alabilecek.

İŞTE YÖNETMELİKTEKİ O ŞARTLAR:

Buna göre, LPG'li araçların alınabileceği otoparkların araç giriş kısmına uygunluk işareti içeren tabela asılacak.

LPG'li araçların alınabileceği kapalı otopark alanları birinci bodrum katlardan daha aşağıdaki katlarda konumlandırılmayacak. Bu otoparklar ile bunların giriş çıkışları, diğer araçların alınacağı otoparklardan ayrı olarak düzenlenecek.

LPG'li araçların alınacağı otoparkların havalandırma ve elektrik tesisatı kıvılcım güvenlikli olarak, havalandırma tesisatı yer seviyesinde biriken LPG gazını algılama cihazına bağlı otomatik çalışacak özellikte ve gazı süpürecek kapasitede düzenlenecek.

IZGARA SİSTEMİ KULLANILMAYACAK

LPG'li araçların alınacağı otoparkların zemininde, uygun eğimde dere oluşturularak su drenajı sağlanacak. Bu bölümlerde ızgara sistemi kullanılmayacak. Dere sisteminin tahliye noktalarında gaz geçişini engelleyecek sifonlu rögarlar kullanılacak.

Bu otoparkları, tescil belgesinde LPG'li olduğu belirtilen ve geçerli muayenesi bulanan araçlar kullanabilecek. Araçların giriş çıkışlarında görevliler belirtilen şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol edecek. Şartları sağlamayan LPG'li araçlar bu otoparklara alınmayacak.

BAKAN KURUM DAHA ÖNCE DUYURMUŞTU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada, LPG'li araçların alışveriş merkezlerine, kapalı garajlara girmesi konusunda çok ciddi bir talep olduğunu belirtmişti.

Bu konuda, Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) yayımladığı kuralların bulunduğunu vurgulayan Kurum, "LPG'li araçların AVM'lere girmesi konusunda bu çalışmayı yapıyoruz. Düzenlemeye uyan her işletme, LPG'li araçları kapalı otoparklara alabilecek" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 10:50
YORUM EKLE