'Mavi ışık'la kan lekesi arandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleri, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun bahçesinden başladıkları çalışmaya, Başkonsolos'un odası ve binanın çatısında devam etti. Ekipler, bina içinde "mavi ışık"la kan izi aradı

AA
'Mavi ışık'la kan lekesi arandı

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk yetkililerin başkonsolosluğa gelmesinin ardından, iki minibüs ve iki olay yeri inceleme aracıyla gelen uzman ekipler de binaya girdi.

Binanın çevresinin ve alt katın fotoğraflarını çeken polislar, daha sonra çatıya çıktı. Olay Yeri İnceleme Şubesi ekipleri, binanın çatısında da inceleme yaparak fotoğraf çekti.

KONSOLOSUN ODASINA DA GİRDİLER

Oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan uzman ekiplerin, başkonsolosun odası olduğu iddia edilen odada çalışmaları devam ediyor. 

Levent'teki başkonsolosluk binasının içinde çalışmalarını sürdüren uzman ekipler, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu'nun odası olduğu öne sürülen odada inceleme yaparak, fotoğraf çekti. 

Öte yandan, Kaşıkçı'nın arkadaşı olduğunu söyleyen bir kadın ve erkek, konsolosluğun arka sokağındaki polis bariyerlerinin üzerine bir demet çiçek bıraktı. 

İnceleme heyetinin başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı bulunurken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Asayiş ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüklerine bağlı uzman personel de ekipte yer alıyor

ARAMALARA MELO DA KATILDI

Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğüne bağlı ekip de bir sivil polis aracıyla konsolosluğa geldi. İncelemelere katılmak için konsolosluk binasına giren ekip, Melo isimli polis köpeğiyle bahçede arama yaptı.

Bu arada, binanın inceleme yapılan bölümlerinden birinden gürültü sesleri geldiği duyuldu.

MAVİ IŞIK YANSIDI

Uzman ekiplerin çalışma yürüttüğü binanın üst katındaki odaların tümünün ışıklarının kapatıldığı ve pencerelerden dışarı mavi bir ışık yansıdığı da görüldü.

MAVİ IŞIK YÖNTEMİ NEDİR?

Mavi ışık yöntemi modern “olay yeri inceleme” yöntemlerinden biri olarak bütün dünyada kullanılıyor. Luminol adı verilen madde herhangi bir yüzeye püskürtüldüğünde, bu yüzdeki kan izi ve kalıntılarıyla tepkimeye giriyor. Tepkime sonucunda ise mavi-yeşil renkte bir ışık saçıyor. Böylece gözle görülemeyecek kan izleri tespit edilebiliyor.

AA

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 03:27
YORUM EKLE