Mehmet Cengiz'in jetini Tamince aldı

Türkiye'nin "gözde" müteahhitlerinden Mehmet Cengiz, uzun menzilli iş jeti Falcon 7X’i, FETÖ'nün gazetesi Zaman'ın ortaklarından Fettah Tamince'ye sattı. Cengiz bundan sonra, 62 milyon dolara satın aldığı Gulfstream 650'ye binecek!

Mehmet Cengiz'in jetini Tamince aldı

CiddiGazete- Kamudan aldığı dev ihalelerle adını duyuran müteahhit Mehmet Cengiz, Cengiz Havacılık envanterindeki Falcon 7X özel jeti, Fettah Tamince'nin sahibi olduğu Rixos'a sattı.

UZUN MENZİLLİ

Cengiz Havacılık, hava taksi sektörüne 2008 yılında girdi. Cengiz'in ilk uçağı Dassault imalatı Falcon 2000LX oldu. Şirket 2018 yılında uzun menzilli üç motorlu Falcon 7X'i satın aldı.

Dassault tasarımı Falcon 7X tipi iş jeti uzun menzilli, üç motorlu uçak, iş adamlarını performans ve konforu birlikte sunuyor. Mehmet Cengiz'in, Fettah Tamince'ye sattığı TC-CMC tescilli 7X, 23.38 metre uzunluğa ve 26,21 metre kanat açıklığına sahip. 41 ülkede 270'in üzerinde Falcon 7X hizmet veriyor. Geniş kabine sahip uçak standart olarak 14 yolcu kapasiteli. Saatte 953 kilometre hıza çıkabilen Falcon 7X, 15 bin 545 metre irtifadan uçabiliyor. İstanbul’dan kalktığında New York’a, doğuda ise Singapur'a doğrudan uçabiliyor. 7X'in standart donanımlı fiyatı yaklaşık 50 milyon dolar...

ŞUBAT AYINDA YENİ UÇAĞI GELİYOR

Mehmet Cengiz geçtiğimiz günlerde yeni uçak siparişini yalanlamıştı. Ancak sipariş ettiği Falcon 6X'ten vazgeçtiği ve çok daha pahalı olan Gulfstream G650 satın aldığı ortaya çıktı.

6X'in liste fiyatı 46 milyon dolarken, Cengiz'in G650 ER'yi 62 milyon dolara satın aldığı öğrenildi. Uçağın önümüzdeki ay teslim alınacağı, bunun için iki pilotun yurtdışına eğitimine gönderildiği öğrenildi.

ABD yapımı Gulfstream G650 ER 13 bin kilometrelik menziliyle iş insanlarının dünyanın hemen hemen tüm noktalarına direkt uçuşuna imkan sağlıyor.

BODRUM'DA ORTAK İŞ YAPIYORLAR

Mehmet Cengiz ve Fettah Tamince son olarak Bodrum'da yaptıkları ortaklıkla gündeme gelmişti. Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding ve Rixos Grubunun patronu Fettah Tamince'nin ortakları olduğu Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş’nin Cennet Koyu'nda, 4 adet mendirek yapısı ile 2 adet plaj yapmayı planladığı öğrenildi. Proje alanı kültür varlıkları, tabiat varlıkları, SİT ve koruma alanı içerisinde kalıyor.

YILBAŞINDAN BU YANA YOĞUN TRAFİK

Falcon 7x'in yılbaşından bu yana gerçekleştirdiği oldukça yoğun trafik dikkat çekiyor. Uçağın ağırlıklı olarak Tamince'nin yatırımlarının bulunduğu şehirlere uçtuğu görüldü.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 22:41
YORUM EKLE