Muhtarın ihmali köylüyü yaktı!

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Örmetaş Mahallesi'nde coronavirüs vakalarını gizlediği için Muhtar Mikail Duman görevden alınırken, yeni çalışmalarda 22 olan covid-19 pozitif sayısının 44'e çıktığı belirtildi

Muhtarın ihmali köylüyü yaktı!

CiddiGazete- Van’ın Başkale ilçesine bağlı 90 hane ve 900 nüfuslu Örmetaş Mahallesi, İstanbul’dan gelen bir kişide coronavirüs görülmesi üzerine 7 Nisan günü, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı. Karantina süreci devam ederken, sağlık ekipleri mahallede geniş çaplı tarama başlattı.

2’YE KATLANDI

Ancak mahalleye İstanbul’dan gelen başka vatandaşların da olduğu, bu vatandaşlarla ilgili Muhtar Mikail Duman’ın yetkililere bilgi vermediği belirlendi. Bu bilgi üzerine harekete geçildi. Yapılan çalışmalar ile İstanbul’dan gelenler, sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerince tespit edildi. Yapılan testler sonucunda daha önce 23 olan coronavirüs vaka sayısı yapılan son çalışmayla 44’e yükseldi.

MUHTAR GİZLEDİ

Van Valiliği, konu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

- İstanbul'dan 7 Nisan 2020'de Van’a gelen ve ikamet ettiği Başkale İlçesi Örmetaş Mahallesi'ne giden 1 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine, mahalle hıfzıssıhha kurulu tarafından karantinaya alınmıştı. Ancak İstanbul'dan gelen başka şahısların da olduğu ve mahalle Muhtarı Mikail Duman tarafından gizlendiği belirlenince mahallede çalışmalar yoğunlaştırıldı.

- Önceki gün yapılan testler sonrası vaka sayısı toplamda 23 olunca mahalle özel çalışma alanı haline getirildi. Özel sağlık ekipleri mobil araçlar ve çadırlar kurarak 90 hane 900 nüfuslu mahallenin tamamında yeniden tarama çalışması başlattı. Dün 200 kişiye yapılan koronavirüs testlerinde 21 kişinin daha sonuçları pozitif çıktı. Son vakalar ile birlikte mahalledeki koronavirüs vaka sayı 44’e yükseldi.

ÖZEL ALAN İLAN EDİLDİ

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, dün yaptığı açıklamada mahallenin Sağlık Bakanlığınca, özel çalışma alanı ilan edildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 10:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
HANDAN KOCA
HANDAN KOCA - 13 ay Önce

Gerçekten halk için insanların yararına yapıla, yerli milli üretimi canı gönülden destekliyoruz. İyi ki varsınız. Başarılarınız daim olsun inşAllah. Böyle ilerlemeye devam ettiğin sürece arkanda vede destekçiniziz.